banner417
banner425
17 Aralık 2015 Perşembe 16:38
7 Okunma
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:
banner416

KONYA (AA) - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Konya-Karaman hızlı tren hattındaki çalışmaların süratle devam ettiğini, tamamlandığında bu iki kentin arasındaki seyahat süresinin yarım saate ineceğini belirtti.

Yıldırım, Konya Mevlana Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen, Raylı Sistem Açılışı ve 72 Adet Tramvay Taşıtı'nın Hizmete Alım Töreni'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2002 yılının Kasım ayında göreve geldiğinde ilk talimatının, Osmanlı, Selçuklu ve modern Türkiye'nin başkentlerini birbirine hızlı trenle bağlanması olduğunu söyledi.

Bu talimatın ardından hemen harekete geçtiklerini anlatan Yıldırım, öncelikle Ankara-Eskişehir sonrasında da Mevlana'nın şehri Konya'yı başkent Ankara'ya bağladıklarını ifade etti.

Yıldırım, Konya'yı bölünmüş yollarla etrafındaki şehirlere bağladıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Konya'dan Karaman'a hızlı tren çalışmaları süratle devam ediyor. Tamamlandığında bu iki kentin arası yarım saate inecek. Bu yılın başlarında Büyükşehir Belediyesinin talebi üzerine, Konya'da raylı sistemin artırılması, hızlı tren garı inşaası, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve kampüsü kapsayan yeni raylı sistemin yapılması, 45 kilometre raylı sistem ilave edilmesi için Bakanlar Kurulu kararını almış ve Bakanlığımıza bu görevi vermiştir. Bundan böyle bizim vazifemiz de yürüyen ve gelişen Konyamızın bu raylı sistem ihtiyacını karşılamak için gereken çalışmaları yapmaktır. Bu amaçla proje çalışmalarına başlandı. Bunları takiben yolcu talebinin en fazla olduğu noktadan başlamak üzere raylı sistem çalışmaları da başlamış olacaktır. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun."

Konya'nın kültür, tarih, ticaret ve hızlı trenle kazandığı konumunu daha da ileriye götürmek istediklerini dile getiren Yıldırım, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun siyasetinde ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği destekle yeni hizmetleri Konya ile buluşturmaya kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Törende, Konya Valisi Muammer Erol ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de selamlama konuşması yaptı.

Anahtar Kelimeler:
Binali Yıldırım
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426