banner417
banner425
04 Nisan 2016 Pazartesi 17:49
951 Okunma
Ağrısız Doğum Dönemi Başladı
banner416
Yaklaşık 3 aydır Ermenek’te görev yapan Uz. Dr. Albayrak ile Uz. Dr. Salık tarafından yürütülen ağrısız doğum yöntemi,  normal doğum için en çok tercih edilen, en etkili, en güvenli ve en sık kullanılan yöntem olarak biliniyor. 
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Samet Albayrak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kadınlarda normal doğumun en çok korkulan yanının doğum ağrıları olduğuna dikkat çekerek hatta pek çok kadın sadece bu ağrıları yaşamamak için daha riskli olmasına rağmen sezaryen ile doğumu tercih ettiğini açıkladı.  Uz. Dr. Albayrak ağrısız normal doğum hakkında “Değişik yöntem ve ilaçlarla doğum sırasında anne adayının duyduğu ağrıyı yok etme veya azaltma işlemine kısaca ‘ağrısız doğum’ veya ‘doğum anestezisi’ denilebilir. Tecrübeli ellerde son derece emin ve güvenilir yöntemdir. Anne ve bebeğe olumsuz etkileri yok denecek kadar azdır.” Dedi. 
Genelde büyük ve merkez hastanelerde uygulanan ağrısız doğum İlçe hastanesi olan Ermenek Devlet Hastanesinde de başarıyla uygulanıyor. Ayda yaklaşık 30 doğumun yaptırıldığı hastanede hemen hemen tüm doğumlar normal yolla yaptırılıyor. Sadece zorunluluğu bulunan gebeler sezaryenle doğum yaptırılıyor. 
Uz. Dr. Samet Albayrak takip ettiği gebeleri kendi geliştirdiği bir sistemle kayıt altına alıyor. Doğumu yaklaşan gebeleri kendisi hastaneden arayarak daha sık kontrole çağırıyor. Hastalara ağrısız doğumu anlatıyor ve tercih edilmesi halinde anestezi uzmanı ile görüştürüyor.  
Ağrısız doğum yapan annelerle yaptığımız görüşmede, yöntemden duydukları memnuniyeti ve rahatlığı dile getirerek doktorlarına karşı minnettarlıklarını anlatıyorlar. Herkese ağrısız normal doğumu tavsiye ediyorlar.  

  
 
Son Güncelleme: 05.04.2016 10:33
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426