Antik Mısır’ın Tedavi Yöntemi Resmi Hüviyet Kazandı

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sevilay Eriş, Antik Mısır’da keşfedilen ‘hacamat’ (cupping) yönteminin, birçok hastalığın tedavisine yardımcı olduğunu söyledi.Ankara’da düzenlenen 1. Intergraf Tıp Kongresi’ne katılan Dr....

Antik Mısır’ın Tedavi Yöntemi Resmi Hüviyet Kazandı

banner390
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sevilay Eriş, Antik Mısır’da keşfedilen ‘hacamat’ (cupping) yönteminin, birçok hastalığın tedavisine yardımcı olduğunu söyledi.

Ankara’da düzenlenen 1. Intergraf Tıp Kongresi’ne katılan Dr. Sevilay Eriş, hacamat tedavisiyle ilgili bir sunum yaptı. Dr. Eriş, hacamatın, Antik Mısır ve Yunan medeniyetlerinden İslam medeniyetine kadar etkin bir tedavi şekli olarak kullanıldığını anlattı.

Dr. Sevilay Eriş, hacamat için “Beyin fonksiyonlarını canlandırır, ağrıları giderir. Migren, kronik yorgunluk, sırt ağrıları, hipertansiyon, diyabet (şeker), eklem hastalıkları, bel- boyun fıtığı, depresyon, bağışıklık sitemi hastalıkları ve daha birçok hastalığın tedavisine yardımcı olur” dedi.

Günümüzde dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde hacamat tedavisinin uygulandığını kaydeden Dr. Eriş, “Ülkemizde geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığı’nca resmi hüviyet kazanan hacamat tedavisi artık sağlık personeli tarafından kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda uygulanmaya başlanmıştır” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.