banner417
banner425
25 Aralık 2014 Perşembe 11:57
59 Okunma
Çocuğunuzu Başka Çocuklarla Kıyaslamayın
banner416
Sekizinci sınıf öğrencilerini büyük bir strese sokan TEOG’un ilk yarıyıl sınavları sona ererken, Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Seçil Özcan, 1 milyonun üzerinde öğrencinin katıldığı sınavın ardından ebeveynlere çocuklarının üzerindeki kaygılarını azaltmak için tavsiyelerde bulundu. Özcan, anne babaların yıkıcı değil yapıcı olması gerektiğine dikkat çekti.

Antalya’da anne baba çocuk enstitüsü Yansıma’nın kurucusu ve Türkiye Üstün Zekalılar Vakfı (TÜZYEKSAV) Antalya Temsilcisi Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Seçil Özcan, TEOG sınavı sonrası anne babalara büyük bir sorumluluk düştüğünü belirterek, çocuklarını asla başka çocuklarla kıyaslamamaları gerektiğini söyledi.

Stres düzeyi yüksek bir sınav sonrası, çocuğun kaygı durumunu azaltmak ve yakın zamandaki diğer sınava motive etmek için ebeveynlerin öncelikle sınav sonucu ne olursa olsun çocuklarına destek vermesi gerektiğinin altını çizen Özcan, “Ebeveynler olarak çocuklarınızı sevdiğinizi ve hayatınızın en değerli varlıkları olduklarını hissettirin. Ayrıca çocuğunuzun çabasını takdir edin, motivasyonunu yükseltecek aktiviteler hazırlayın” dedi.

Sınav sonrası çocuklarda sınav kaygısı oluşmasının son derece olağan olduğuna da dikkat çeken Özcan, bu süreçte çocuğa yapılması en tehlikeli şeyin diğer çocuklarla kıyas olduğuna vurgu yaptı. Seçil Özcan, “Fatma’nın sınavı iyi geçmiş, sorular kolaymış’, ‘Mehmet’in de iyi geçmiş ama o zaten çok fazla ders çalışıyordu’ tarzında cümleler anne ve babaların yaptığı en büyük hata. Bu tür kıyaslarla çocuklarını motive ettiklerini zanneden ebeveynler aksine çocuklarının moral ve motivasyonlarına ciddi darbe indiriyorlar. Unutulmamalıdır ki, her çocuk tekdir ve özeldir. Çocuğunuzun sınav sonuçlarını ve çalışma davranışlarını başkalarıyla karşılaştırmak gerekir” diye konuştu.

Çocukların başarılı bir sınav süreci geçirmeleri için evde sakin, dingin ve mutlu bir aile ortamının varlığının da başarıyı doğrudan etkilediğini belirten Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Özcan, çocuklarının ikinci sınavda başarılı ve verimli olmaları için anne babalara, “Çocuklarının geleceği için büyük fedakarlık yapan ebeveynler yıkıcı değil yapıcı olmalılar ve her zaman çocuklarının yanında olduklarını onlara hissettirmeliler” tavsiyesinde bulundu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426