Doktorlar Eylemde!

Artık Yaralanmaktan, Öldürülmekten, Farklı Gözlerle Bakılmaktan Bıktık

Doktorlar Eylemde!

banner390
Karaman'da Doktorlar Eylemde!
İlgili Galeriye Git
Aile hekimleri ve bir grup doktor Karaman İl Sağlık Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı.

Karaman Aile Hekimleri Derneği adına Dr. Alparslan Şen yapmış olduğu açıklamada ;
'' Saygıdeğer arkadaşarım , değerli basın mensupları, İSTAHED'in daveti üzerine Türk Tabipler Birliğinin, Aile Hekimleri Dernekleri Fedarasyonumuzun , Türk Sağlık Sen ve diğer sendikalarımızn ve pek çok sivil tplum kuruluşunun desteklediği Türkiye genelinde yapılan eylem ve basın açıklaması için toplanmış bulunuyoruz.

GÖREVİMİZİ LAYIKIYLA YAPAMAZ HALE GETİRENLERE , HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ ! 

Sağlıkta dönüşümün en önemli ayağı ve vatandaşların sağlık sisteminden en çok memnun oldukları alile hekimliği uygulamasının geleceğinden umutsuzuz , Hizmet veremez , HASTALARIMIZA YETERİNCE SÜRE AYIRAMAZ HALE GELDİK .

Biz Aile Hekimliği çalışanları neyin mücadelesini veriyoruz hiç düşünen oldu mu ? Neden burada toplandık düşenen var mı ? Kale alınmayan seslerine kulak tıkanılan , görmezden gelinen Aile Hekimlerinin seslerini duyurabilmek için buradayız .
 
Görev kargaşası yaşamaktan , ceza puanları hesabı yapmaktan , 
angaryalarla uğraşmaktan , hastalarımızı dinleyemez , hastalarımıza 
gerektiği kadar zaman ayıramaz hale geldik , Gelecek kaygısı yaşamaktan , özlük haklarımızın gerilemesinden , iş güvencesinden mahrum bırakılmaktan , iş yükünden ve alanımız olmadığı halde yüklenen gereksiz işlerden dolayı sağlık çalışanlarımız tükenmişliğe doğru gitmekte olduğumuzdan buradayız . 

Özlük haklarında sürekli gerileme olan ama iş yükünde tam bunun aksine sürekli artış olan tek meslek grubu olduğumuz için buradayız .Sağlık alanında uygulanan hatalı politikalar sonucunda ortaya çıkan 
her eksiklik için görevlendirilmekten , dolgu malzemezi olarak kullanılmaya çalışmaktan yorulduğumuz için buradayız . 

Bizler olmadan bizlere rağmen birinci basamak sağlık hizmetlerinin olamayacağını anlatmak için , sürekli hedef olarak gösterilmekten yorulduğumuz için , Şiddetin her türlüsüne maruz kalmaktan , her kademe tarafından farklı 
adlar altında mobingler uygulamasından ve tehditlerden , hatta önlüklerimize kan bulaşmasından , yaralanmaktan , öldürülmekten bıktığımız için buradayız . 

Acil Sağlık hizmetlerinde çalışan meslektaşlarımzın çalışma koşullarının iyileştirilmesi , nüfusundan fazla acil muayenesi yapılan bir ülkede ( 90 milyon acil başvurusu ) gereksiz ve acil olmayanların acile başvurularının nedenleri ve bu yığılmanın çözümlenmesi yerine bu durumun aynen devam etmesi için ve hastanelerin açıklarının bizlere 
kapatılmasına karşı olduğumuz için buradayız .

Sürekli olarak hiç almadığımız kadar yüksek rakamlarda maaşlar aldığımız telaffuz edilmektedir peki Aile Sağlığı Merkezlerimizin ; Kira bedellerinin , elektiriğinin , doğalgazının , kömürünün , jenaratörünün , temizlik malzemelerininin , aile sağlığı merkezimizde kullanılan her türlü malzemenin , sahaya çıktığımız araçların giderlerinin bizler tarafından ödendiğini biliyor musunuz ? 

Bizler mesleğimizi şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir onurla ve gururla yerine getireceğiz ve halkımıza en iyi sağlık hizmetini vermek için herzamanki gibi çalışacağız . İsteğimiz Aile Hekimliğini aslına uygun olarak , net görev tanımları ile ve hak kayıpları olmadan yürütebilmektir . '' dedi . 

Grup basın açıklaması sonrası dağıldı.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
hastalar - 3 yıl önce
sağlık ocağı giderlerinin tamamının aile hekimleri tarafından karşılandığı doğru mu?
Avatar
vatandaş - 3 yıl önce
iyi yürüyen bir hizmet varken neden bozulmak isteniyor.hem nöbet hem aile hekimliği nasıl yapılacak
Avatar
hasta 2 - 3 yıl önce
işini adam gibi yapan kaç doktor var ? acile gidilse novalgin vur yolla ne teşhis koyuyor ne başka birşey rutin şeyler .
Avatar
karamanlı - 3 yıl önce
ben ailehekimim den memnunum.her insanın kaldıra bileceği bir yük vardır.fazlasını yüklerseniz diğer işleri de bozarsınız.
Avatar
Hasan Çaltı - 3 yıl önce
Acile hangi hastalar başvurur? Öncelikle bunu öğrenmek lazım. Acil servis hastanın ölüm çizgisinden yaşam çizgisine çevrilme yeridir. Boğaz ağrısı muayene yeri değil mesela. Evet sağlık ocaklarının tüm gideri aile hekimine aittir. Bakmakla mükellef olduğu köylerle alakalı giderler de aile hekimine aittir. 8 saatlik mesaide 80 hasta ki bu minimum rakamlar bakan hekimin tam olarak hekimlik vazifesini yapması nasıl beklenebilir?
Avatar
çok şükür sağlam - 3 yıl önce
hasta 2 yukarıyı iyi oku 90 milyon muayeneden bahsediyor bir hesap yap hesap yapmayı bilğyorsan
Avatar
İBRAHİM - 3 yıl önce
aile hekimliği uygulamasına geçildiğinden bu yana memnuniyetsizliğim asla olmadı ancak aile hekimlerinin hastanelerde acil servislerde nöbetine kesinlikle karşıyım.. o zaman aile hekimliği değil gene sağlık ocağı uygulaması olsun daha iyi en azından ailemin hekimi deme ihtiyacım olmaz.aile hekimliği merkezinin masraflarını doktorlara ödetiyorsanız ona göre de harcama bütçesi vermesi gerekir bakanlığın.. hem hizmet kalitesi iste hem doktor gerçek işi hastasının muayenesi ve tedavisi iken ısınma gideri-personel gideri-yakıt gideri-temizlik gideri gibi meselelere baktırırsan hasta ile doktoru karşı karşıya getirsin..hasta bilmez doktorun bunlarla uğraştığını... acil serviste neden doktor kalmamış acaba merak ettimm ayrıcaaa ????????
Avatar
Yiğit - 3 yıl önce @hasta 2
adam gibi doktor mukayesesini yapmak için adam gibi hasta olmak gerekir..
umarım adam gibi hasta olmazsınız .. ama, adam gibi adam olursunuz..