DR. ALİ RIZA ALTUNSOY'DAN AŞI AÇIKLAMASI!

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy, aşı yapılan çocuklarda oluşan reaksiyon hakkında basın açıklaması yaptı.

DR. ALİ RIZA ALTUNSOY'DAN AŞI AÇIKLAMASI!

banner390
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ali Rıza Altunsoy, aşı yapılan çocuklarda oluşan reaksiyonlar hakkında hazırlanan raporu dile getirerek ''İlimizde okul aşılamaları kapsamında 23-24.02.2015 ve 27.02.2015 tarihinde8. sınıf öğrencilerine tetanoz aşısı yapıldıktan sonra bazı öğrencilerin rahatsızlanması sonucu Karaman Devlet Hastanesi acil servisine 112 ambulansı ile götürülmüştür. Çocukların yapılan tetkikleri sonucunda Çocuk Hastalıkları ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarınca aşağıdaki rapor hazırlanmıştır. Raporda “Karaman Devlet Hastanesi çocuk Acil Polikliniğine baş dönmesi, mide bulantısı şikayetleri ile başvuran 12 çocuğun ayrıntılı fiziki muayene bulguları yapılarak tetkikleri istenmiştir. Başvuran 6 hastamızın yapılan tam idrar incelemesinde idrar yolu enfeksiyonu saptanarak tedavisi planlanmıştır. Ayakta direkt karın grafisi çekilen 3 hastamızın bağırsaklarında gaz görünümü dışında bulguya rastlanılmamıştır. Diğer olgularda ise patolojik bir durum saptanmamıştır. Hastalar yaklaşık 6 saat müşahade altında tutulduktan sonra genel durumlarının iyi olması nedeni ile şifa ile taburcu edilmiştir.” denilmektedir. Yukarıda da görüleceği üzere İlgili Uzman hekimlerce hazırlanan raporda aşı ile bağlantılı olduğu düşülen hiçbir bulgulara yer verilmemiştir. Ayrıca Sağlık Bakanlığının 2009/18 Nolu Genelgesinde; “Enjeksiyon Reaksiyonu kişiler ya da gruplar, aşı ya da içeriği ile ilgisiz olarak sadece enjeksiyona karşı reaksiyon gösterebilirler. Bayılma, beş yaş üzeri grupta sık görülebilir. Bayılan kişiyi sırtüstü yatırıp ayaklarını yukarı kaldırmak yeterlidir ve genellikle bunun dışında bir tedavi gerekmez. Enjeksiyon nedenli anksiyeteye bağlı hiperventilasyon; baş dönmesi, kulak çınlaması, ağız çevresinde ya da ellerde titreme gibi spesifik semptomlar ortaya çıkabilir. Çok nadir olarak konvülsiyon da görülebilir. Üst ve alt solunum yolunda obstrüksiyon bulgularının ve cilt bulgularının olmaması enjeksiyon reaksiyonu lehinedir. Tüm bu etkiler aşıya değil enjeksiyona bağlıdır. Bazı durumlarda (özellikle okul aşılamalarında) bayılan bir kişinin görüntüsü “toplu simülasyona” (toplu korku ve bayılma) neden olabilir. Aşılama hakkında açık ve anlaşılır bir bilgilendirme, sakin ve güvenli bir uygulama anksiyeteyi, dolayısıyla da bu tip olayların görülme ihtimalini azaltacaktır.” denilmektedir. Bu nedenle çocuklarımızda meydana gelen rahatsızlıkların tetanoz aşıları ile ilgisi olmadığı düşünülmektedir'' dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.