banner417
banner425
10 Mart 2016 Perşembe 11:50
39 Okunma
Gözlerin 'vücudun aynası' olduğu kanıtlandı
banner416

RİZE (AA) - MUHİTTİN SANDIKÇI - Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümünde yürütülen araştırmada, "Gözlerin vücudun aynası olduğunu" kanıtlayan bulgular elde edildi.

Çalışmanın, göz rahatsızlığı bulunanlarda kalp, romatizma, tansiyon ve diyabet gibi hastalıklara karşı önlem alınması açısından önem taşıdığı bildirildi.

Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Kemal Türkyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göz hastalıklarına bağlı farklı rahatsızlıkların tespiti ve gözle bağlantı nedenlerin belirlenmesi amacıyla yaklaşık bir yıl süren çalışma yürüttüklerini belirtti.

Özellikle 40 yaş üstü hastalarda göz muayenesi ile mevcut hastalıkların tespit edilebildiğini vurgulayan Türkyılmaz, "Göz, insanın dünyaya açılan penceresidir ve bir anlamda insanın kalp damar sağlığını yansıtır. Gözün histolojik yapısı ve damar sertliğini ölçen cihazlar yardımıyla hastanın gerek göz gerekse de diğer rahatsızlıklarını araştırdık" dedi.

Türkyılmaz, araştırmayla göz hastalıklarının tanımlandığını, sınıflandırıldığını ve diğer hastalıklarla ilişkilerinin tespit edildiğini belirterek, "Araştırmamızın sonuçları, adeta gözlerin vücudun aynası olduğu görüşünü destekledi. Araştırmaya katılan hastaların 51'inde kalp-damar, romatizma, 59'unda tansiyon, kolesterol ve diyabete bağlı rahatsızlıklar, 14'ünde ise boyun damarında darlık gibi sorunları tespit ettik. Hastalarımızın 76'sında ise göz rahatsızlıkları dışında bulguya rastlamadık" diye konuştu.

Göz damarlarında bozulma olan hastalarda, göz sinirlerinde de incelme tespit ettiklerine dikkati çeken Türkyılmaz, "Kişinin göz damarlarında sertlik ve incelik varsa kalp ve iç hastalıkları bölümüne erkenden yönlendirerek daha ciddi problemleri önceden engellemeyi amaçlıyoruz. Araştırmamız, önleyici sağlık tedbirleri açısından son derece önemli" dedi.

"Rahatsızlığı gözden tanıyabiliyoruz"

Doç. Dr. Türkyılmaz, araştırmaya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Romatizmal hastalıkları, beyin ve tansiyon hastalıkları, şeker hastalığının safhaları, vitamin ve demir eksikliği, vücutta madde birikimine bağlı hastalıklar gibi birçok rahatsızlığı gözden tanıyabiliyoruz. Göz muayenesi için bize gelen hastaları bazı ilave bulgular açısından araştırıyoruz. Şüphe doğuracak bulgulara rastladığımızda kalp doktorlarına sevk ediyor ve erken tedavi alınmasını sağlıyoruz."

Anahtar Kelimeler:
Sağlık
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426