banner417
banner425
19 Aralık 2014 Cuma 12:34
42 Okunma
Hiç Uyutmadan Midesinden 18 Santimetrelik Taş Çıkartıldı
banner416
Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi’nde, bir hastanın uyutulmadan midesinde oluşan 18 santimetre uzunluğundaki taş çıkartıldı.

Sakarya Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi’ne karın ağrısı ve karın şişkinliği şikayetiyle acil olarak müracaat eden 69 yaşındaki Nazmi Cengiz, sağlık ekiplerinin incelemeleri sonrası 18 santim uzunluğunda bir kitlenin olduğunu duyunca şaşkınlığa uğradı. Barsak tıkanıklığı ve midenin tamamını kaplayan taş kütlesini tespit eden hekimler, bunun üzerine acil ameliyat kararı aldı.

AMELİYAT RİSKİ, BAŞARIYLA AŞILDI

Hasta, ameliyata hazırlandığında tetkiklerinde akciğer ve kalp rahatsızlığı taşıdığı ortaya çıkınca endoskopi yöntemi düşünüldü. Ancak endoskopi yapılarak taşın çıkartılamayacağı da anlaşılınca, anestezi hekimi Dr. Burhan Kurt yüksek bölgesel anestezi uygulamaya karar verdi. Uyutulmadan ameliyata alınan hastaya Op.Dr. Zahide Kurt tarafından cerrahi müdahale başlatılarak, midenin ön yüzü tamamen açıldı. Mide içerisindeki 18 santim uzunluğunda, 10 santim kalınlığında ve 222 gram ağırlığında kabuklu ve çekirdekli yiyeceklerin sindirilmemesine bağlı oluşan taş, başarılı bir şekilde çıkartıldı.

HASTANEYE TEŞEKKÜR

Nazmi Cengiz, yoğun bakım servisinde 2 günlük tedavisinin ardından, yükünden ve ağrısından kurtularak rahatlamanın memnuniyetini yaşadı. Ancak, akciğer enfeksiyonuyla rahatsızlığıyla ilgili tedavisini de devam ettiriyor. Nazmi Cengiz, başarılı ameliyatları ve hastanenin ilgisinden dolayı Op.Dr. Zahide Kurt ve Dr. Burhan Kurt başta olmak üzere Kamu Hastaneleri Birliği’ne, Hastane Başhekimi Dr. Hasan Başkaya’ya teşekkürlerini sundu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426