banner417
banner425
07 Mart 2016 Pazartesi 16:17
44 Okunma
'Kadınların kalp krizinden ölüm oranı erkeklerden fazla'
banner416

İSTANBUL (AA) - Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, kalp krizinin kadınlarda erkeklerden farklı belirtiler verebildiğini belirterek, dünyada kadınların yarısına yakınının kalp damar hastalıklarından hayatını kaybettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Tokgözoğlu, yazılı açıklamasında, kalp hastalıklarının kadın hayatını tehdit ettiğini ve bunun kadın ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer aldığını ifade etti.

Erişkin kadınların yarısının kalp-damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybettiğini belirten Tokgözoğlu, buna rağmen Türk kadınının kalbinden şüphelenmediğini aktardı.

Kadınları kalp krizinin belirtilerine karşı uyaran Tokgözoğlu, "Kadınlarda kalp krizi erkeklerden farklı belirtiler verebiliyor. Dünyada kadınların yarısına yakını kalp damar hastalıklarından hayatını kaybediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların kalp krizinden ölüm oranının erkeklerden fazla olduğunu aktaran Tokgözoğlu, Avrupa’da kadınların yüzde 51'inin kalp damar hastalıklarından, yüzde 3’ünün ise meme kanserinden öldüğünü kaydetti.

Tokgözoğlu, şöyle devam etti:

"Östrojenin kadınları kalp hastalığından koruduğu sanılıyor, halbuki sadece hastalığın erkeklere göre 10 yıl daha geç ortaya çıkmasını sağlıyor. Şeker hastalığı, kalp hastalığı riskini erkeklerde iki kattan, kadınlarda ise 3 kattan fazla arttırıyor. Kadınlar genelde nikotini daha hızlı metabolize ettiğinden sigara kadınlarda daha fazla risk oluşturuyor. Kadın hormon veya doğum kontrol hapı alıyorsa sigaranın oluşturduğu risk daha fazla oluyor. Hiç kimse sigara içmemeli ama kadınlar asla içmemeli. Hareketsizlik kadınları daha fazla etkiliyor. Orta yaş üzeri kadında hareketsizlik adeta sigara içmek kadar riskli."

Muhabir: Fikriye Susam Uyar

Anahtar Kelimeler:
Sağlık
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426