Paranızı almayı unutmayın

Paranızı almayı unutmayın

Paranızı almayı unutmayın

Doğum yapan kadınların çocuk başına bir seferlik alınan yardımdan tutun da emzirme ödeneğine kadar çeşitli ödemeler mevcut. Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan kadınlar, çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Buna rapor parası deniyor.
Doğum yapan kadınların birçok hakkı bulunuyor. Çocuk başına bir seferlik alınan yardımdan tutun da emzirme ödeneğine kadar çeşitli ödemeler mevcut. Ancak bunlardan bir tanesi aileyi ekonomik açıdan epey rahatlatıyor. Bu ödemeye, ‘rapor parası’, ‘iş göremezlik ödeneği’ veya ‘doğum parası’ da deniyor. Çoğu anne bu ödemenin farkında değil. Farkında olanlar da paranın nereden ne zamanalınacağından habersiz.
HESAP 112 GÜN ÜZERİNDEN
Rapor parasının amacı, kadının çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi bir durumda bu süre için belirli oranda gelir güvencesi sağlamak. Doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor.
Doğum yardımı ve süt parası için ‘144’ ve ‘183’ no’lu telefon numaralarını ücretsiz arayabilirsiniz.
İZNE GÖRE HESAPLANIYOR
Kadın, doktor raporuyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Bu durumda 5 haftalık izni, doğum sonrası iznine eklenir. Doğum sonrasında 13 hafta izin kullanır.
Bu durumdaki kadınlar, izin süresi için geçici iş göremezlik ödeneği alır. Geçici iş göremezlik ödeneği (rapor parası) için doğumdan önceki bir yıl içinde en az ’90 gün sigorta primi’ ödenmiş olmalı. Bu şartı karşılayan kadınlar ödeme alabilir.
ÖDEME PTT VE ZİRAAT’TEN
Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu yıl 16 hafta izin kullanan sigortalı kadın 4099 lira iş göremezlik ödeneği alacak. Ödeme son üç ayda alman ‘brüt ücret’e göre yapılıyor. Tabloda bordroda yazan brüt ücrete göre alınabilecek rapor paralarına yer verilmiştir. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Doğum izni bitenler TC kimlik numarasıyla ‘turkiye.gov.tr’ye girerek SSK doğum parası sorgulaması yapabilir.

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Seher - 8 ay önce
Merhaba,Haber içeriğinde hatalı paylaşım bulunmaktadır. Çalışırken doğun yapan annelerin Süt yardımı (emzirme ödeneği) ve doğum raporu ödeneği SGK tarafından yapılmaktadır. Bu kişilerin ödemelerinin kontrol işlemi haberinizde yayınladığınız gibi 183 veya 144 nolu hatlardan değil, Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 tarafından yapılmaktadır. Haberin düzeltilmesi için önemle bilgilerinize.
iyi çalışmalar.
Avatar
seher - 8 ay önce
biraz önceki yorumun devamıdır.
Doğu raporu ve emzirme ödemeleri Ziraat bankası tarafından yapılmaktadır. PTT aracılığı ile yapılmamaktadır. Ayrıca SGK Ziraat bankası dışında Halkbank, Vakıf bank, Akbank ile de anlaşma yaptı. Kişilerin ziraat bankası dışında anlaşmalı olan bankalarda hesabı varsa ve bu hesabı tanımlatılarsa bu bankalarda ki hesaba da ücretler aktarım yapılmaktadır. Kişiler ALO 170 hattını arayarak doğum raporu sorgulaması yapabilirler. ALO 170 i arayarak bilgi alabilirsiniz.