banner417
banner425
27 Ekim 2014 Pazartesi 09:57
47 Okunma
Reflü Yaşamı Olumsuz Etkiliyor
banner416
Trabzon Özel İmperial Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Abdulhalim Baki, Reflü konusunda uyarılarda bulunarak Reflü’nün sağlıklı diyet, doğru beslenme alışkanlıkları ve yaşam şekli değişiklikleri ile gelişme gösteren bir hastalık olduğunu söyledi.

Şişmanlık reflüyü artıran bir faktör olduğuna işaret eden Dr. Baki, “Hastalar yemekten 3-4 saat sonra, yüksek yastıkta yatmalı, belini sıkan kıyafetler kullanmamalı, sigara içmemelidir. Şişmanlık Reflü’yü artıran bir faktör olduğundan düşük kalorili diyetler ile ideal kiloya inilmelidir. Özellikle bel ve karın bölgesindeki yağların eritilmesi önemlidir. Mide gerilimini azaltmak için öğünler sık sık, azar azar yenilme, yemek esnasında sıvı alınmamalıdır. İçecekler yemek arasında tüketilmelidir. Seçilen gıdalar kadar pişirme teknikleride önemlidir. Izgara, haşlanmış, fırında, poşet veya yağlı kağıt kullanmak doğru seçimdir”

HASTALIK YOK HASTA VARDIR

Reflü her kişide farklı tetikleyici ile artabileceğine dikkat çeken Dr. Baki, “Hastalık yok hasta vardır, reflü her kişide farklı tetikleyici ile artabilir, hastanın kendini tanıyıp iyi hissetmediği gıdaları ve bunlar beslenmesinden çıkarılmalı. Kızarmış, soslu, ağır yiyeceklerden, mideyi geç terk eden, tahrip edici yanmış yağlardan uzak durulmalıdır. Çikolata ve şekerlemeler tüketilmemelidir. Mideyi rahatlatan papatya, rezene, zencefil çayları tüketilmelidir. Mide asidinin uyarılmasını önlemek için acı baharatlar, gazlı içecekler, koyu ve sıcak çay, kahve, asitli meyve suları, domates suyu, trunçgiller ve alkolden uzak durulmalıdır. Günlük sıvı alımını 2 litre altına indirmeyin, suyu yemeklerden yarım saat önce, 1 saat sonra içmeye gayret edin. Ilık oda ısısında bulundurulan suyu tercih edin. Besinler çok sıcak ve soğuk hızlı tüketilmelidir. Kefiri düzenli tüketebilirsiniz, mide bağırsak florasını korur, enerjik tok hissetmenize neden olur ve kilo kaybına yardımcı olur. Mide sağlığı için faydaları ile öne çıkan sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Kırmızı dolmalık biber tükürük salgısını artırır, mide asit üretimini yavaşlatır mutlaka salatalara ve yemeklere doğrayın. Beyaz lahana ve patatesi sebze yemeklerinden eksik etmeyin. Nane ve soğan tüketmeyin. Meyvelerden elma ve muzu tercih edin” uyarısında bulundu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426