banner417
banner425
31 Mart 2016 Perşembe 10:29
113 Okunma
Sağlığınız Bizim İçin Önemli, Ya Sizin İçin?
banner416

Karaman Halk Sağlığı Müdürlüğü Dr.Ali Rıza Altunsoy 1-7 Nisan Kanser Haftası hakkında; “Kanser dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir halk sağlığı problemidir. Hastalarda ciddi bedensel problemlere ek olarak psikolojik ve sosyal sıkıntılara da neden olarak kişi ve yakınları için oldukça yıpratıcı olmaktadır. Ayrıca tanısı ve tedavisi farklı uzmanlık dallarının işbirliğini gerektiren maliyetli bir süreçtir. 
Tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis edilebilir kanserlerdir. Toplum bilincinin ve kanser farkındalığının oluşturulması ile meme, rahimağzı, kalınbağırsak kanseri gibi kanserlerde taramalarla ölümler önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Kanser % 90 oranında çevresel, % 10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmaktadır.  Çevresel faktörler arasında sigara ve diğer benzeri tütün ürünlerinin kullanımı, obezite denilen fazla kilolu olma yani vücuttaki yağ oranının yüksel olması hali, alkol ve enfeksiyonlar riski daha çok arttırmakta olup, bu risk faktörlerine karşı dikkatli davranmak kanser gelişiminin önlenmesi açısından önemlidir. 
Erken teşhis edilebilir kanserler ise taramalar ile tespit edilmektedir. Bu amaçla 2009’dan bu yana Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ( KETEM ) 82. yıl Devlet Hastanesi bahçesinde Karaman halkına hizmet vermektedir. Hizmetin daha kolay ulaşılabilir olması için çok yakın bir zamanda taşınması planlanan merkezimizde meme kanseri için 40-69 yaş arası bayanlara, (kendi kendine meme muayenesi eğitimi, mamografi), rahimağzı kanseri için 30-65 yaş arası bayanlara (HPV DNA Testi, Pap-Smear) , kolon kanser için 50-70 yaş arası bay ve bayanlara (gaitada gizli kan testi) ücretsiz kanser taramaları yapılmaktadır. 
Yapılan bu çalışmaların tek hedefi kanseri önleyebilmek ve erken tanı ile yaşam kalitesini yükseltebilmektir. Bu nedenle ricamız, sağlığınızda size düşen sorumluluğun fakında olup, KETEM’de taramalarınızı yaptırmanızdır.” dedi.
 

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426