banner417
banner425
24 Mart 2016 Perşembe 16:32
182 Okunma
‘’Şiddete En Çok Maruz Kalanlar Sağlık Çalışanlarıdır” 
banner416
Genel Sekreter Dr. Ayhan Erenoğlu, Karaman Devlet Hastanesi Eğitim Birim tarafından, 6 gün süresince organize edilen ve tüm personelin Sağlık Bakanlığı tarafından alması zorunlu kılınan 2016 yılı Hizmet İçi Eğitimlerinin 2. Grubuna dinleyici olarak katıldı. Farklı konu başlıkları altında farklı uzman kişilerce verilen eğitimler içinde Çalışan Hakları ve Güvenliği konulu sunumun sonunda konuşarak “ çok kutsal bir mesleğin mensuplarıyız, kutsal bir iş yapıyoruz. İnsanoğlunun hayatında sağlıktan daha önemli bir şey yoktur. Halkımızın beklentisi de bu yüzden çok yüksek. Bir kişi bankaya gidiyor kimliksiz hiçbir işlem yapamıyor, ya da sakince sıranın kendisine gelmesini bekliyor ancak bize geldiğinde aynı sabrı veya sakinliğini koruyamıyor.” Şeklinde konuştu. 
Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için kriz yönetimi ve olay meydana gelmeden krizi önleme konularında sağlık çalışanlarının kendilerini yetiştirmelerini isteyen Genel Sekreter  “  bizlere 2 konuda iş düşüyor: Öncelikle bizler işimizi sahipleneceğiz. Hasta ve hasta yakınlarına mümkün mertebe güler yüz, anlayış göstereceğiz. Diğer taraftan da doktoruyla hemşiresiyle temizlik çalışanı ile bir olup birbirimize sahip çıkacağız. Şiddet uygulayanlar maalesef aramızda ve bizler onlarla aynı toplumda bulunuyoruz. Bu nedenle toplumsal eğitim de şart.  “ dedi. 
Sağlıkta şiddete karşı yasal düzenlemelerin ve müeyyidelerin uygulamaya konulması için önümüzdeki günlerde yeni kararların alınacağına da dikkat çeken Dr. ERENOĞLU “ benim çalışanıma şiddet uygulayan mutlaka cezasını çekmeli. Bu konuda hukuki ve psiko sosyal açıdan ne gerekiyorsa yöneticiler olarak yanınızdayız” diye konuştu. 
 Dr. Ayhan Erenoğlu konuşmasında ayrıca organizasyondan ve eğitimlere katılımlarından dolayı çalışanlara teşekkür ederek, eğitimlerin Sağlık Bakanlığı tarafından mutlaka alınmasının zorunlu tutulduğunu, eksiksiz tüm oturumlara katılmaları gerektiğini  vurguladı. 
 
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426