banner414
31 Aralık 2011 Cumartesi 13:45
1303 Okunma
Stres Kalp Rahatsızlıklarına Neden Olabilir!
 Soyuçok:  Stresin etkisi meslekten mesleğe değişir. Uzun süre devam eden stres kalp rahatsızlıklarına neden olabilir dedi.

Psikiyatri Doktoru Etem Soyuçok, günümüzde adet olmazsa olmaz hale gelen stresin yarattığı olumsuz etkisinin kişiden kişiye değiştiği gibi meslekten mesleğe de değiştiğini söyledi. Karaman Bahar Eğitim Sosyal Yardımlaşma Hanımlar Derneği’nin (BAHAR-DER)  Demosan Otel’de düzenlediği ‘Stres ve stresle başa çıkmanın yolları’ konulu seminere konuşmacı olarak katılan Soyuçok, ciddi boyutlarda ve uzun süre devam eden stresin kalp sağlığı için zararlı olabildiğini belirterek başta bağışıklık sistemi olmak üzere kalp ve dolaşım sistemini de etkileyerek koroner arter hastalığı, hipertansiyon gibi kalp rahatsızlıklarına neden olabileceğini ifade etti.
Soyuçok “Uzun süre devam eden stres başta bağışıklık sistemini bozarak kişiyi her tür hastalıklara karşı savunmasız hale getiriyor. Bu olumsuzluklara; hareketsizlik, kötü beslenme, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların da eklenmesi kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Diğer stresli ve baskı altında çalışanlar da düzensiz beslenme, sigara kullanımı gibi olumsuz faktörlere, genetik yatkınlığın da eşlik etmesi kalp hastalıklarına yakalanmayı kaçınılmaz kılıyor.” dedi.

 
Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64