banner417
banner425
31 Aralık 2011 Cumartesi 13:45
1304 Okunma
Stres Kalp Rahatsızlıklarına Neden Olabilir!
banner416
 Soyuçok:  Stresin etkisi meslekten mesleğe değişir. Uzun süre devam eden stres kalp rahatsızlıklarına neden olabilir dedi.

Psikiyatri Doktoru Etem Soyuçok, günümüzde adet olmazsa olmaz hale gelen stresin yarattığı olumsuz etkisinin kişiden kişiye değiştiği gibi meslekten mesleğe de değiştiğini söyledi. Karaman Bahar Eğitim Sosyal Yardımlaşma Hanımlar Derneği’nin (BAHAR-DER)  Demosan Otel’de düzenlediği ‘Stres ve stresle başa çıkmanın yolları’ konulu seminere konuşmacı olarak katılan Soyuçok, ciddi boyutlarda ve uzun süre devam eden stresin kalp sağlığı için zararlı olabildiğini belirterek başta bağışıklık sistemi olmak üzere kalp ve dolaşım sistemini de etkileyerek koroner arter hastalığı, hipertansiyon gibi kalp rahatsızlıklarına neden olabileceğini ifade etti.
Soyuçok “Uzun süre devam eden stres başta bağışıklık sistemini bozarak kişiyi her tür hastalıklara karşı savunmasız hale getiriyor. Bu olumsuzluklara; hareketsizlik, kötü beslenme, sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların da eklenmesi kalp hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Diğer stresli ve baskı altında çalışanlar da düzensiz beslenme, sigara kullanımı gibi olumsuz faktörlere, genetik yatkınlığın da eşlik etmesi kalp hastalıklarına yakalanmayı kaçınılmaz kılıyor.” dedi.

 
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426