banner417
24 Aralık 2014 Çarşamba 14:55
47 Okunma
Şurupları Dozunda İçin
banner416
Sıvı ilaçlar çocukların yanı sıra tablet ya da kapsül yutamayan erişkinler için oldukça iyi bir alternatif olurken, uzmanlar sıvı ilacın doğru dozda kullanılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Hastanesi Eczane Sorumlusu Eczaneci Erdoğan Türksever, sıvı ilacı kullanmadan önce mutlaka şişenin çalkalanması gerektiğini söyleyerek, “Sıvı ilacın doğru dozunu ölçmeden önce ilacın bir bölümü dibe çökmüş olabileceğinden şişeyi çalkaladığınızdan emin olun” uyarısında bulundu. Doktorun ya da eczacının ilaç dozu olarak bir çay kaşığı ya da bir yemek kaşığı şeklinde bir ölçek söyleyeceğini belirten Türksever, “Doktor veya eczacı için bir çay kaşığı 5 ml (mililitre) ve bir yemek kaşığı 15 ml (mililitre) ilaç anlamına gelmektedir. Evlerde kullanılan birçok kaşık farklı büyüklüktedir ve 5 ml’den veya 15 ml’den az veya çok ilaç alabilir. Bu nedenle kaşığınıza çok fazla veya çok az ilaç alabilirsiniz” dedi.

SIVI İLAÇLARINIZI DİKKATLİ ÖLÇÜN

Bu durumla karşılaşmamak için çeşitli alternatifler öneren Türksever, doktordan ya da eczacıdan ilaç ölçümü için kaşık, ilaç kabı, ilaç sayacı ya da iğnesiz şırınga istenebileceğini ifade etti. Birçok sıvı ilacın küçük ölçüm kabıyla geldiğine dikkat çeken Türksever, ilacın bu kapla kullanılmasının uygun olacağını söyledi. Sıvıların göz hizasında ölçülmesini tavsiye eden Türksever, “Reçetede dozun çay kaşığı veya yemek kaşığı cinsinden belirtilip belirtilmediğine dikkat edin. Doğru miktarda ilaç aldığınızdan emin olmanın en kolay yolu budur” dedi.

Çocuklar için reçete edilen sıvı ilaçlara da değinen Türksever, uygun dozajın veya miktarın mutlaka çocuk doktoruna sorulması gerektiğini vurguladı.

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64