banner417
banner425
09 Mart 2016 Çarşamba 12:17
47 Okunma
'Tuz alışkanlığından 1 ayda kurtulmak mümkün'
banner416

TEKİRDAĞ (AA) - İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Ecder, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hipertansiyonun çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret ederek, ülkede her 3 kişiden birinde bu hastalığın bulunduğunu kaydetti.

Hipertansiyonun, herkes tarafından bilindiği gibi, tuzla yakın bir ilişkisinin olduğunu, tuz tüketiminin mümkün olduğunca azaltılması gerektiğini vurgulayan Ecder, bilinçsiz tüketimin önüne geçilmesinin önemine değindi.

Tuz alışkanlığından 2 haftayla 1 aylık süre içerisinde vazgeçilebildiğini belirten Ecder, "Tuza çok alışmış kişiler sadece 1 ay içerisinde bunu bırakabiliyor. Ağzımızdaki tat alıcılar buna çok güzel adapte oluyor. Sadece bir süreliğine buna katlanabilirlerse daha sonra zaten isteseler de tuzlu yiyemiyorlar. Herkesin tuzdan fakir beslenmesi çok sağlıklı bir şey, özellikle yetişme çağından itibaren çocuklarımızı az tuzlu yemeye alıştırırsak, hayatlarını daha sağlıklı şekilde sürdürmelerini sağlamış oluruz" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
Sağlık
Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426