banner417
banner444
29 Şubat 2016 Pazartesi 12:14
28 Okunma
'Zika değil KKKA için önlem alınmalı'
banner416

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Demirtürk, Güney Amerika'daki Zika virüsü salgınının Türkiye'de etkili olmasının beklenmediğini belirterek sıcak geçmesi beklenen yaz aylarında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olan keneyle ilgili önlem alınması gerektiğini belirtti.

Demirtürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Zika virüsüyle ilgili çalışmalar başladı ancak kesin bir aşısı henüz yok. Sadece sivrisinekle teması engellemek gerekiyor. Daha önce başka hastalıklarda da önerdiğimiz, uzun kollu giyinme, sinek kovucu losyonlar kullanma ile korunmak mümkün" diye konuştu.

Zika virüsünün Türkiye için çok önemi sorun oluşturacağını düşünmediğinin altını çizen Demirtürk, şöyle devam etti:

"Yaz aylarında, sıcak havada bizim için çok daha tehlikeli hastalıklar var. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının etkili olabileceği mevsim gelmek üzere. Mart, nisan ayından sonra vaka sayısı artıyor. KKKA, keneyle bulaşan bir hastalık. Bunlar ülkemiz için çok daha önemli. Zika değil, KKKA için önlem alınmalı."

Muhabir: Mustafa Bayer

Anahtar Kelimeler:
Sağlık
Yorumlar

banner433

banner315

banner428

banner432

banner411

banner337

banner439

banner296

banner426