banner417
banner425
18 Ekim 2014 Cumartesi 13:57
29 Okunma
1. Ulusal Engelliler Çalıştayı
banner416
Karadeniz Engelliler Federasyonu (KEF) tarafından gerçekleştirilen "1. Ulusal Engelliler Çalıştayı" Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi’nde başladı.

İki gün sürecek çalıştayın açılışına katılan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, engelsiz şehirler inşa etmek gerektiğine işaret etti. Genç, "Şehri bütün insanların bir arada yaşayabileceği hale getirmemiz lazım. Bütün insanların mutlu olduğu, huzur içinde yaşadığı, engelsiz şehirler oluşturmalıyız" dedi.

“ENGELSİZ BİR ŞEHİR OLMALIDIR”

Engelli olanın insan değil, şehirler olduğuna dikkat çeken Genç, "İnsanlar istedikleri kuruma, istedikleri yere rahatça ulaşamıyorsa o şehir engellidir. 21. yüzyılda herkesin, her yere ulaşabildiği bir şehir ortaya koymalıyız. İnsanlarımız şehirleri engelsizce kullanmalıdır. Her insanımız kaldırımından binalarına, ulaşımına kadar her haliyle engelsiz bir şehirde yaşamanın keyfini yaşama hakkına sahiptir" diye konuştu.

“ENGELLİLERİN HAKKINI VERMELİYİZ”

İnsanlık adına anlamlı bir çalıştayda toplandıklarına işaret eden Çalıştay Koordinatörü Mustafa Genç de şunları söyledi: "Avrupalıların içlerinde şeytan var diyerek akıl hastalarını yaktıkları dönemlerde bizler Bimarhanelerde tedavi ettik. 2. Abdülhamit döneminde işitme engelliler için okullar açtık. Engellilik bir insanlık sorunudur. Engelli bir insan, otobüsüne binemediği, sokaklarında yürüyemediği, hatta camilerine gidemediği bir şehri ne yapsın? Bunları engellilere sunmak bir lütuf değil, onların haklarını kendilerine teslim etmektir. Oluşturduğumuz komisyonların sonuç bildirgelerini kamuoyu ile paylaşacağız."

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426