banner417
banner425
07 Kasım 2014 Cuma 13:31
12 Okunma
Esder, İsrail Saldırısını Kınadı
banner416
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Samsun Şubesi Başkanı İlhan Aytaş, yaptığı açıklamada İsrail’in Mescid-i Aksa saldırısını tepki göstererek, saldırıyı şiddetle kınadıklarını söyledi.

ESDER Samsun Şubesi Başkanı İlhan Aştaş, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın taşıdığı, dinimizce kutsal sayılan değerleri ve hassasiyetleri hiçe saymasını şiddetle kınayarak yapılan bu hareketin tüm İslam alemine yapıldığını hatırlattı.

Başkan İlhan Aytaş, "Son bir haftadır Mescid-i Aksa üzerinde kirli oyunlar düzenleyen İsrail, Müslümanların ilk kıblesi olan bu kutsal mekanı bastı. Gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldıran İsrail, 1967’den bu yana ilk defa Mescid-i Aksa’nın içine girerek kutsal mekanı tahrip etti. İsrail askerleri, Mescid-i Aksa’nın mihrabını postalları ile çiğneyerek Kur’an-ı Kerimleri yerlere atarak İslam dinine ve Müslümanlara hakarette, sınırı aşmıştır. Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesi özelliğini taşıyor. Yahudiler içinde Kıble Mescid-i ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu inancıyla bu alanda kazı çalışmaları yapıyor. Yahudi yerleşimciler ve İsrailli yetkililer zaman zaman Mescid-i Aksa külliyesi içerisine de girerek cami cemaatini ve eğitim gören öğrencileri taciz etmektedir" dedi.

Başkan Aytaş, "Tüm İslam dünyası bu saldırıyı kendisine yapılmış sayıp derhal diplomatik ilişkileri kesmelidirler. İyi bilinmelidir ki, Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırıların tek sorumlusu İsrail değil, İsrail’e göz yuman ülkelerde bu suça ortaktır. Bizim kutsalımıza el uzatılıyor sonra da ellerini kollarını sallayarak ülkemize girip çıkıyorlar. Bu nedenle Müslümanların, İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarına karşı sessiz kalmamaları gerekmektedir. Ayrıca Türkiye’nin de acilen İsrail Konsolosu’nu sınır dışı etmesi gerekmektedir. İsrail’i bir kez daha bu saldırgan politikaları sebebiyle şiddetle lanetliyor ve işgalci güçlerini acilen Mescid-i Aksa çevresinden uzaklaştırmaya çağırıyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426