Ttkd’den Taşhan Açıklaması

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Samsun Temsilcisi Mehmet Yazıcıoğlu, tarihi Taşhan’ın aslına uygun bir şekilde restore edilmesi gerektiğini söyledi.Mehmet Yazıcıoğlu yaptığı açıklamada, “Taşhan, 15. yüzyılda yapılmış...

Ttkd’den Taşhan Açıklaması

banner390
Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Samsun Temsilcisi Mehmet Yazıcıoğlu, tarihi Taşhan’ın aslına uygun bir şekilde restore edilmesi gerektiğini söyledi.

Mehmet Yazıcıoğlu yaptığı açıklamada, “Taşhan, 15. yüzyılda yapılmış Samsun’daki ilk ve tek Osmanlı sivil mimarisi örneğidir. Bu nedenle içerisinde düzenlemelerde aslına ve ruhuna uygun bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. El sanatları merkezi, yöresel ev yemekleri, müziği, kültürel sohbet ortamı, etnoğrafik değerleri ve yöresel ürünlerinin tanıtım ve satışının olması gerekiyor. Aynı zamanda turizme hizmet ederek, ilçelerin ve köylerin tanıtımına da hizmet etmelidir. İstihdam anlayışında ise el sanatları konusunda uzman, yaptığı iş yönüyle kültürel dokuya uygun, pozitif ayrımcılık yaparak alt gelir düzeyindeki ev hanımları ve engellilere imkan tanınarak fırsat eşitliği sağlanmalıdır” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.