Müftülükten "hicret, Muharrem, Aşure Ve Kardeşlik" Paneli

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar Müftülüğü tarafından, "Hicret Muharrem ayı, Aşure ve Kardeşlik" konulu panel düzenlendi.Ceylanpınar Zahiriye Cami Konferans Salonu’nda bay ve bayanlara yönelik düzenlenen "Hicret Muharrem Ayı, Aşure ve Kardeşlik’’...

Müftülükten

banner390
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar Müftülüğü tarafından, "Hicret Muharrem ayı, Aşure ve Kardeşlik" konulu panel düzenlendi.

Ceylanpınar Zahiriye Cami Konferans Salonu’nda bay ve bayanlara yönelik düzenlenen "Hicret Muharrem Ayı, Aşure ve Kardeşlik’’ konulu panel, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Panelde ilçede görev yapan, Yeşil Kubbe Cami İmam Hatibi Muhammed Arslan, Maden Köyü Cami İmam Hatibi Muhammed Özer ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ömer Bayram konuşmacı olarak katıldı.

Ceylanpınar İlçe Müftüsü Üsame Anlagan başkanlığında yapılan panele ilçe halkı yoğun ilgi gösterdi. Panele konuşan Yeşil Kubbe Cami İmam Hatibi Muhammed Arslan, “Hicret, başlangıçta insana zor gelir. Yerinden- urdundan, yakınlarından ve alıştığı ortamdan ayrılan insan, mahzun olur. Ancak bu yolda çekilen her hüzün, insanın gelecekteki hüzünlerine karşı âdeta bir kale durumuna gelir. Yüce Mevlâ, böyle bir fedakârlığı yapan insanı, kendi koruması altına alır, muhtemel tehlikeler karşısında onu korur ve hüznünü giderir” dedi.

Panelde Muharrem ayı ve aşure konusunu ele alan Muhammed Özer, “Mekanlar içerisinde özel mekanlar vardır. Zamanlar içerisinde de özel zamanlar vardır. Bu özel zamanlar ise sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.v) Allah’ın ayı olarak nitelendirdiği, içinde bulunduğumuz Muharrem ayıdır. Tarih boyunca birçok Peygamberin kurtuluş mucizesinden dolayı tüm dinlerde kutsal ay olarak kabul edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Program sonunda panele katılanlara aşure ikram edildi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.