banner414
08 Kasım 2014 Cumartesi 17:13
29 Okunma
Müftülükten
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar Müftülüğü tarafından, "Hicret Muharrem ayı, Aşure ve Kardeşlik" konulu panel düzenlendi.

Ceylanpınar Zahiriye Cami Konferans Salonu’nda bay ve bayanlara yönelik düzenlenen "Hicret Muharrem Ayı, Aşure ve Kardeşlik’’ konulu panel, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Panelde ilçede görev yapan, Yeşil Kubbe Cami İmam Hatibi Muhammed Arslan, Maden Köyü Cami İmam Hatibi Muhammed Özer ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ömer Bayram konuşmacı olarak katıldı.

Ceylanpınar İlçe Müftüsü Üsame Anlagan başkanlığında yapılan panele ilçe halkı yoğun ilgi gösterdi. Panele konuşan Yeşil Kubbe Cami İmam Hatibi Muhammed Arslan, “Hicret, başlangıçta insana zor gelir. Yerinden- urdundan, yakınlarından ve alıştığı ortamdan ayrılan insan, mahzun olur. Ancak bu yolda çekilen her hüzün, insanın gelecekteki hüzünlerine karşı âdeta bir kale durumuna gelir. Yüce Mevlâ, böyle bir fedakârlığı yapan insanı, kendi koruması altına alır, muhtemel tehlikeler karşısında onu korur ve hüznünü giderir” dedi.

Panelde Muharrem ayı ve aşure konusunu ele alan Muhammed Özer, “Mekanlar içerisinde özel mekanlar vardır. Zamanlar içerisinde de özel zamanlar vardır. Bu özel zamanlar ise sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.v) Allah’ın ayı olarak nitelendirdiği, içinde bulunduğumuz Muharrem ayıdır. Tarih boyunca birçok Peygamberin kurtuluş mucizesinden dolayı tüm dinlerde kutsal ay olarak kabul edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Program sonunda panele katılanlara aşure ikram edildi.

Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64