"Kalp hastalarinda yanlis spor ani olumlere neden olabilir"

- ESOGÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Görenek: - "Fazla egzersiz, kalpteki plakların aniden çatlamasına ve ölüme neden olabilmektedir"


banner390

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Görenek, fazla egzersizin, kalpteki plakların aniden çatlamasına ve ölüme yol açabileceğini bildirdi.

Avrupa Kardiyoloji Derneği Eğitim Komitesi Üyesi de olan Görenek, yaptığı yazılı açıklamada, kalp krizlerinin günümüzde ani ölümlerin başında geldiğini belirtti.

Doğru beslenme ve sporun, kalp krizlerin önlenmesindeki önemine değinen Görenek, şunları ifade etti:

"Ancak ülkemizde egzersiz konusunda oldukça yanlış uygulamalar var. Koroner kalp hastası olan, kalp krizi geçirmiş, by pass ya da stent operasyonlarına maruz kalmış bir kişinin egzersiz programı mutlaka hafif olmalıdır. Bu tür riskli kişilere kalp hastalığı olmayan kişilere olduğu gibi yoğun spor önermek yanlıştır. Çünkü kaldıramayacakları seviyede bir spor, bu hastalarda ani ölümlere sebep olabilmektedir. Bu bakımdan kalp hastası olan kişiler aşırı egzersizden kaçınmalıdır. Kalp damar hastalığı bulunanlar doktor kontrolü altında egzersiz yapabilir. "

Görenek, sporda idealin günde bir saat tempolu yürüme, zorlanmadan yarım saat yüzme, ya da düz alanda yavaş tempoda bisiklete binme olduğunu belirtti.

Bu egzersizlerin de doktor doktor kontrolünde yapılmasının önemine değinen Görenek, "Daha fazla egzersiz, kalpteki plakların aniden çatlamasına ve ölüme neden olabilmektedir" değerlendirmesinde bulundu.İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.