Selfie modasının söylediği gerçekler


Prof. Dr. Aliye Çınar Köysüren

Prof. Dr. Aliye Çınar Köysüren

Okunma 01 Aralık 2014, 15:01

Şimdilerde selfie, öz-çekim moda oldu. Acaba kendimizin fotoğrafını çekme dalgası, kendimizi fazlasıyla önemseme ve bu kareyi ölümsüzleştirme isteği olabilir mi? Belki de bu durum, memnuniyet görüntüsü altında memnuniyetsizliğin de bir dışa-vurumudur. Kim bilir?..
İşin aslı, kendi fotoğrafımızı ölümsüzleştirmek isteği iken; gerçek niyetimizi gölgelemek veya örtmek için öz-çekime dâhil ettiğimiz grubu da kurban vermeye başladık. Eski siyah beyaz fotoğraflarla, şimdiki öz-çekimleri kıyaslasak bile, ne kadar değiştiğimizi görüveririz. Öyle ya, öz-çekim karelerinde herkes kendinin biricik çıkacağına kanidir. Olur ki, bu öz-çekim ritüeline, tesadüfen bir çocuk iştirak ederse, onun doğallığı karşısında, gülme ve gülümseme dahası efsane poz peşinde olanların acizliği de o kadar basit ve sıradan durmaktadır.
Ancak malum moda furyası içinde,fotoğraf karesi dışında pek de iletişimimiz olmayan kişilerle çok da candan pozlar verdiğimizi sansak da, teknolojinin hınzır aygıtı gerçeği buz gibi ortaya koyuveriyor! Adı üstünde öz-çekim… Herkes kendini ne kadar öne çıkarırsa, o derece de başarılı bir çekim olacak. Sanki buna, ön-çekim adı altında öne-çıkma de diyebiliriz.
Yıllar önce usta bir fotoğraf sanatçısı “iyi fotoğrafçı olmanız için sadece işin tekniğini bilmeniz yeterli değildir; aynı zamanda iyi bir insan da olmanız gerekir” demişti. Elbette bu usta, arkadaşımızın, güzel bir manzaranın, bir çiçeğin ya da kuğunun fotoğrafını çekişimizi konuşuyordu. Çünkü ona göre, iyi insan, olanı olduğu gibi görebilmeye en yakın kişidir. Çarpıtmaz, tasarruf etmez, gölgelemez ve küçültmez. Hatta güzeli görüp, yakaladıkça, ruhu uyanışa geçecek ve güzelleşecek; iyi fotoğrafçı namına da layık olacaktır. İki kere kârlı.
Oysa ruhsal bakımdan olumsuza ayarlı bir kişinin çektiği fotoğrafı düşünelim, elbette eksikleri görüp bütünü gölgeleyip bize puslu bir manzara sunacaktır. Dahası kendine takılı kalanlar, etrafı göremez;  kendiyle meşgul olanlar, başkasını değil, tam da kendi fotoğrafını çekmek isterler.
Öyle ya, kendine tutuklu kalmak bir bakıma köleliktir de… Ufku açıldıkça kişi özgürdür. Görüş açımız dünyamızsa, kendimize mahpus isek, dünyamız da çevremiz de ilişki ağımız da! kendimizden ibarettir.
Başkasıyla iletişime geçersek duygusal ve düşünsel bir akış olur arada ve bu esnada kişiler yavaş yavaş kendini görür gibi olur. En azından kendilerindeki en bariz olumsuzluklar, sabah ayazı gibi çarpıverir yüzlerine. İşte kendimize tutuklu kalarak bu mahpus hayatında sadece aksimizi görürüz duvarda ve hayran oluruz. Oysa bir başkası geliverse yanımıza belki gölgemiz daha küçük görünecek veya bedenimiz daha kambur. Yapayalnızlığa duçar olmak da bir seçim olmalı. Kusurlarımızdan kaçmak için.
Öz-çekim sayesinde istediğimizle yan-yana durup, kendimizi basbayağı yüceltiyoruz sanki. Yüceltme, olduğundan fazla göstermenin diğer adıysa, öz-çekim de gizli bir yüceltme değil de nedir?
Esasında anlattığımız hikâye, mevcut hal-i pür melalimizin resmidir. Yalıtılmış hayatlar içinde, en çok da aşk denen deruni duygular çözülmedi mi? Zira kişilerin kendilerini en yalın ve çıplak gördükleri kuytu köşeler aşk deneyimidir. Bu sayede derinlik kazanılır. Bu sınır deneyimle adeta bir köprü atlanırken, gelişme kaydedilir. Aşk sayesinde karşılıklı fark etmeler en iyi ifadesini bulur. Belki âşık olan daha kârlıdır. Çünkü acısı ve kaygısı oranında, kendiyle buluşmaya başlar. Ne var ki şimdiler de, neredeyse kendimize âşıksak, yeniden güncellenmeler ve yapılanmalar mümkün değildir. İkili aşklar, restore ederken, kendimize âşık olma durumu sadece egomuzu ve benliğimizi şişirir.
Mevlana aşk için manidar bir söz söylemişti: Aşk sayesinde benliğe bıçak atarız… Öz-çekimlerle de benliğimizi daha da palazlar dururuz. Hal böyle olunca, âşık olmak da zor zanaattır. Çünkü kendimiz zaten biricik ve özelizdir dahası bunu ölümsüzleştirmek için öz-çekimlere de müracaat ederiz. Lakin aşkın görevi benliği törpülemek, koca aysbergi mümkün olduğunca küçültmeye çalışmak değil miydi? Bu devasa engelin cürmü küçülttükçe kendi suretimiz görünür olacaktı ve kendimizi gördükçe de yeniden yapılanıp, “iyi” ve “güzel” olma yolunda revan olacaktık.
Şimdilerde bunun mümkün olmadığının en iyi itirafı aşk ve aşkım sözcüklerinin çok sıradanlaşmasını hepimiz çokça duymaktayız. “Aşkım gel, aşkım al, aşkım ara…” Bu aşk damarlarının kuruduğunun en iyi itirafı ve en güzel dışa vurumu olamaz mı? Bu puslu ve yitik arayacağımız havada, kendimize hayran olmak ve âşık olduğumuzu sanmak en iyi teselli olmalı. Doğrusu bir tuşa basınca kendimizi olağanüstü görüyorsak, başkası için fedakârlık ve revan olma durumu, olsa olsa hastalık sayılmıyor mu?
Kızılderili atasözü “her fotoğraf çekilişinde, yüzden bir şeyler kaybederiz” derken, belki de, ilişki ağında varolduğumuzu, bizim “aynalarımızın” karşımızdaki kişiler olduğunu, onların bakışında kendimizi görebileceğimizi ilham etmişlerdi. Kızılderililer, fotoğraflarda kendimizi görmeye başlarken, gün ışığı veren gözlerde görülmenin biricikliğine alternatif olma endişesi yaşamışlardır. Böylece onlar, kendimize hayran olurken, feda etmenin anlamının buharlaşacağını dahası poz verme sevdasının dayanacağı öz-çekimi sezmişti. Çünkü fotoğrafta kişi, kendini görünce ve güzel bir karede de ölümsüzleştirdiği zannı benliği okşadıkça, elbette kibir palazlanacaktır.  Bunun içindir ki, bilge bakış, fotoğrafla yüz eskir ve benlik kişiliğe gölge düşürür, demektedir.
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.