Cü’de ‘hıv Nedir? Türkiye Ve Dünyadaki Seyri’ Adlı Konferans Düzenlendi

Tıp Fakültesi Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMSIC) işbirliğinde Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Kulübü (CUPSİ) tarafından ’HIV Nedir? Türkiye ve Dünyadaki Seyri?’ adlı konferans düzenlendi.Merkezi...

Cü’de ‘hıv Nedir? Türkiye Ve Dünyadaki Seyri’  Adlı Konferans Düzenlendi

banner390
Tıp Fakültesi Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMSIC) işbirliğinde Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Kulübü (CUPSİ) tarafından ’HIV Nedir? Türkiye ve Dünyadaki Seyri?’ adlı konferans düzenlendi.

Merkezi Amfi’de öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşen konferansta Psikoloji Bölümü Öğrencisi Halil İbrahim Kozak ve Tıp Fakültesi Öğrencisi İbrahim Çağrı Şanlı öğrencileri HIV ve AIDS hakkında bilgilendirdi.

Tıp Fakültesi öğrencisi İbrahim Çağrı Şanlı, HIV’in kendisinin bir virüs olduğunu belirterek, virüsün tıbbi bir hastalık olduğunu ifade etti. Toplumda HIV ile ilgili yanlış bilgilerin olduğunu söyleyen Şan, virüsün insanın bağışıklık sistemini bozduğunu, AIDS’inde sonradan edinilen bir hastalık olduğunu aktardı. HIV’in ortaya çıkış nedenlerinden bahseden Şan, bu hastalık nedeniyle 2013 yılında 1,5 milyon insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

HIV için erken tanı yapılması gerektiğini belirten Şanlı, Sivas’ta bu virüsü taşıyan insanların olduğunu, bununla ilgili insanların sağlık kontrolünden geçmeleri gerektiğini ifade etti. HIV’in insana nasıl bulaştığını açıklayan Şanlı, virüsün kan yoluyla, ve cinsel yolla bulaşabileceğini söyleyerek, virüsün ayrıca kapı kolu, tuvalet, el sıkışma, öpüşme gibi yollarla da insana bulaşmayacağını sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.