banner417
banner425
20 Aralık 2014 Cumartesi 12:01
49 Okunma
Cü’de ‘hıv Nedir? Türkiye Ve Dünyadaki Seyri’  Adlı Konferans Düzenlendi
banner416
Tıp Fakültesi Türk Tıp Öğrencileri Uluslararası Birliği (TurkMSIC) işbirliğinde Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Kulübü (CUPSİ) tarafından ’HIV Nedir? Türkiye ve Dünyadaki Seyri?’ adlı konferans düzenlendi.

Merkezi Amfi’de öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşen konferansta Psikoloji Bölümü Öğrencisi Halil İbrahim Kozak ve Tıp Fakültesi Öğrencisi İbrahim Çağrı Şanlı öğrencileri HIV ve AIDS hakkında bilgilendirdi.

Tıp Fakültesi öğrencisi İbrahim Çağrı Şanlı, HIV’in kendisinin bir virüs olduğunu belirterek, virüsün tıbbi bir hastalık olduğunu ifade etti. Toplumda HIV ile ilgili yanlış bilgilerin olduğunu söyleyen Şan, virüsün insanın bağışıklık sistemini bozduğunu, AIDS’inde sonradan edinilen bir hastalık olduğunu aktardı. HIV’in ortaya çıkış nedenlerinden bahseden Şan, bu hastalık nedeniyle 2013 yılında 1,5 milyon insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

HIV için erken tanı yapılması gerektiğini belirten Şanlı, Sivas’ta bu virüsü taşıyan insanların olduğunu, bununla ilgili insanların sağlık kontrolünden geçmeleri gerektiğini ifade etti. HIV’in insana nasıl bulaştığını açıklayan Şanlı, virüsün kan yoluyla, ve cinsel yolla bulaşabileceğini söyleyerek, virüsün ayrıca kapı kolu, tuvalet, el sıkışma, öpüşme gibi yollarla da insana bulaşmayacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426