"KAÇAK SARAY" İLE NELER YAPILABİLİRDİ ?

CHP Karaman Gençlik Kolları İl Başkanı Yusuf Baştuğ yeni yapılan Cumhurbaşkanlığına sert tepki gösterdi. Baştuğ konuyla ilgili açıklama yaptı.


banner390
CHP Karaman Gençlik Kolları İl Başkanı Yusuf Baştuğ'un açıklaması;
Maliye Bakanı tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın maliyetinin 1 milyar 370 milyon lira,yeni Cumhurbaşkanlığı uçağının maliyetinin ise 185 milyon dolar olduğu açıklanmıştır.Hiçbir zaruret olmadığı halde yapılan ve toplumun neredeyse tüm kesimlerince “israf” olarak nitelenen bu harcamalara giden 1,8 katrilyon ile Türkiye’de yoksulluk ve yoksunluk yüzünden her an ölümle yüz tüze olan yüz binlerce çocuk kurtarılabilir,her türlü sosyal sorunun temel nedeni olan işsizlik belli ölçülerde azaltabilir,ülkemizi geleceğe taşıyacak çok kritik eğitim, bilim ve teknoloji yatırımları gerçekleştirilebilirdi.
Kaldı ki,Mimarlar Odası, Saray’ın gerçek maliyetinin en az 3 Kartilyon lira olduğunu belirtirken,TOKİ gerçek maliyetin açıklamasına ilişkin bilgi edinme sorusuna “ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verebileceği” gerekçesiyle cevap vermemiştir.Sonuçta Maliye Bakanı’nın açıklaması temel alınsa bile,2013 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla sıralamasına bakıldığında tam 15 ülkeyi geride bırakan söz konusu 1,8 Milyar(Katrilyon) ile ilimize neler yapılabilirdi.
1-İlimizde aynı anda iki yüz yataklı 6 yeni hastane binası (490 Milyon TL ), 50 adet Anaokulu (50 Milyon TL), yirmi dört derslikli 10 yeni ilkokul binası (75 Milyon TL) ve 10 lise binası (85 Milyon TL), beş yüz öğrenci kapasiteli 4 yurt binası (60 Milyon TL),yirmi beşer bin kapasiteli 2 yeni stadyum (200 Milyon TL), 8 adet Kültür Merkezi (18 Milyon TL), yüz kişi kapasiteli 4 huzur evi (32 bin TL), 7 adet Kapalı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu (35 Milyon TL), 10 adet Kapalı Spor Salonu ( 15 Milyon TL), 6 adet müze (60 Milyon TL), 10 adet Katı Atık Bertaraf tesisi (100 Milyon TL), 10 adet Atık Su Arıtma Tesisi (150 Milyon) ve 4 Baraj yapılamaz mıydı.
2-İlimizde aynı anda, 10 bin çiftçimize, %50 traktör desteği (300 Milyon), 20 bin çiftçimize 1’er dönümlük sera (900 Milyon),10 Bin çiftçimize 10’ar adet süt ineği (350 Milyon),50 Bin çiftçimize damlama sulama sistemi ve tarım alet/ekipman yardımı(250 Milyon) yapılamaz mıydı.
3-İlimizde tüm köylerin içme suyu,yol,kanalizasyon,sulama kanalı,köy içi meydan,parke taşı ve peyzaj gibi temel alt yapı ihtiyaçları tamamen giderilemez miydi.
4-İlimizde yoksul ve dar gelirli yurttaşlarımız için TOKİ’nin her biri 60 bin lira olan alt gelir grubu konutlarından 30 bin adet yapılamaz mıydı.
5-İlimizde 18 bin kişiye iş olanağı sağlayacak kalıcı yatırımlar yapılamaz mıydı.
6-İlimizde asgari ücret üzerinden 7400 kişiye istihdam yaratarak 25 yıl boyunca maaş ödenmez miydi.
7-İlimizde kendi işini kurmak isteyen 36 bin girişimci adayına 50’şer bin lira destek verilemez miydi.
8-İlimizde 30 kilometrelik metro veya 120 kilometrelik tramvay hattı yapılamaz mıydı.
9-İlimizde çevre illerle ve ilçelerle bağlantıyı sağlayacak tam 1200 km duble yol yapılamaz mıydı.
10-İlimizde her bir ev için ortalama 60 bin liralık yatırımla 30 bin adet evin güneş enerjisiyle kendi elektriğini üretmesi sağlanamaz mıydı.
11-İlimizde KOSGEB kapsamında 25 bin 714 projeye 70’er bin liralık destek verilemez miydi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
akademi'den - 2 yıl önce
zırvalamış bizim yusuf. birilerinin oyuncağı olmuş vesselam.
Avatar
osmanlı torunu - 2 yıl önce
yusuf baştuğ efendi cehape bu millete ne verdi arkadaşım bunları konuş.osmanlının küllerinden kalanını yok etmek için ,tarihimizi unutturmak için,kısacası bu millete yapmadığınız zalimlik kalmamışken,eser vermeye başlayan türkiye'den eskiden olduğu gibi şimdide rahatsızsınız ve netice olara siz bu milletin nazarında mahkumsunuz.siz ancak almanların türk düşmanı veber vakfından yardım alır ve mecliste kuru laklaka yaparsınız.
Avatar
Tarık Görkem - 2 yıl önce @akademi'den
esas zırvalayan sensin. kimse kimsenin oyuncağı değildir, herkes görüşünü özgürce ifade edebilir.
Avatar
bahtiyar - 2 yıl önce
hey yavrum heyyy, ama ola ki bu açıklamayı yapan ulusalcı efendi ileride c.başkanı olursa, bu binaya ek yaptırmassa ne derseniz olayım.
Avatar
cumhuriyetci - 2 yıl önce
boş işlerle uğraşıyorsun yusuf,
yusuf yusuf zoruna mı gidiyor..
bu şehirden size ekmek yok, başka kapıya
Avatar
tuta - 2 yıl önce
gezi olaylarında 100 milyon zarar vardı , bu 100 milyona neler yapılırdı.
Avatar
Cumhur GENÇ - 2 yıl önce
Tüm açıklamaları ile sayın İl Başkanıma katılıyorum. Gayet verileri açık net bir açıklama olmuş. Bizim zamanımızda ne mi oldu? Türkiye Cumhuriyetine tek katılan toprak bizim dönemimizde oldu (Kıbrıs). Ekonomiyi biz şekline soktuk (Kemal DERVİŞ). Ha yapmadığımız bişey gerçektende oldu, o konuda haklısınız. Çalmadık..! Tüm genel başkanlarımıza bakın, bizde ALLAH korkusu var. Kul hakkı nedir iyi biliriz. Ama devletimden çalınan tek bir kuruş bile HARAM OLSUN..! Kastamonu Gençlik Platformu Başkanı; Cumhur GENÇ
Avatar
barış - 2 yıl önce @osmanlı torunu
osmanlı torunu iyi oku chp ni̇n yaptigi ve sonra akp ni̇n sattikklarini...
1-taksan,
2-gerkonsan,
3-seka afyon isletmesi ,
4- seka balikesir isletmesi,
5- seka çaycuma isletmesi,
6- seka kastamonu isletmesi,
7- seka aksu isletmesi,
8- seka tasucu tersane alani,
9- seka ya ait 4 tasinmaz,
10- tzd sakarya isletmesi,
11- thy usas,
12- tdi trabzon limani,
13- tdi dikili limani,
14- tdi kusadasi limani,
15- sümer holdinge ait merinos hali fabrikasi,
16- sümer holdinge ait eryag,
17- sümer holdinge ait adiyaman isletmesi,
18- sümer holdinge ait 117 adet tasinmaz,
19- kbiye ait 103 arsa, 89 lojman,
20- ebüas-meybuz,
21- ebüasa ait 54 tasinmaz,
22- tekel kaya tuz,
23- tekele ait 30 tasinmaz,
24- esgaz,
25- bursagaz,
26- eti bakir,
27- eti gümüs,
28- eti krom,
29- eti elektrometalurji a.s,
30- çayeli bakir isletmeleri a.s,
31- kbi samsun isletmesi,
32- kbi 65 adet tasinmaz,
33-div-han a.s,
34- amasya seker fabrikasi,
35- kütahya seker fabrikasi,
36- sümer holdinge ait tümosan,