Karaman'da Liseliler Neden Sokaklara Döküldü?

Öğrencileri yerlerde görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi

Karaman'da Liseliler Neden Sokaklara Döküldü?

banner390
Karamanda Liseliler Sokaklara Döküldü!
İlgili Galeriye Git
Dün Kültür Sokağı ve Aktekke Kent Meydanında bir grup liseli gencin yaptıkları şaşkınlık yarattı. Bir anda kendini yere bırakan onlarca genç vatandaşların ne olup bittiğini kavrayamadan meraklı gözlerle izlemesine neden oldu.

Gençlerden birisi yanına yaklaşan vatandaşa birşeyler sormasının ardından, çevrede ki bütün gençler kendisini yere bırakarak hiç kıpırdamadan öyle kalmaları, soru sorulan vatandaşlarda çok ilginç tepkiler yarattı.

Karaman'da Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 4 öğrenci, 'Flash Mob' olarak nitelendirilen kalabalık bir grubun toplu haldeki ani hareketine karşı, halkın tepkisini ölçmeye yönelik proje hazırladı.

Yarışma projesini kentin en işlek sokaklarında uygulayan yarışmacı öğrenciler, destek aldıkları okuldaki 100 arkadaşıyla birlikte, yolda adres sordukları kişilerin karşısında aynı anda bayılarak yere yığıldı.

Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 16 yaşındaki 11'inci sınıf öğrecileri Muhammet Tunç, Fatma Demirelli, Yasin Ulaş ve Begüm Demirci Koç Holding'in, ülke genelinde düzenlemiş olduğu 'Meslek Lisesi Memleket Meselesi' yarışmasına katılmak için müracaatta bulundu.

Öğrenciler, 'Flash Mob' olarak nitelendirilen kalabalık bir grubun toplu haldeki ani hareketine karşı, halkın tepkisini ölçemeye yönelik proje hazırladı. Okuldaki 9, 10 ve 11'inci sınıftaki 100 öğrencinin desteğiyle gerçekleşen yarışma projesi için kentin en işlek caddesi seçildi.

ADRES SORUP BAYILDILAR

Yarışmacıların lideri Muhammet Tunç, bir grup arkadaşıyla yolda karşılaştıkları kişileri durdurup adres sordu. Karşısındaki kişiler adresi tarif ettiği sırada öğrenciler bir anda caddenin farklı noktalarında bulunan diğer arkadaşlarıyla birlikte aynı anda bayılarak yere yığıldı. 2 farklı noktada 5 kez gerçekleşen 'Flash Mob'da, öğrencilerin bu hareketi karşısında adres sordukları kişiler ve çevredekiler şok oldu. Bazıları ne olduğunu anlamaya çalışırken, bazıları bayılma rolü yapan öğrencilere müdahale etti, bazıları da gülerek öğrencilerin yanından ayrıldı.

"VATANDAŞLARIN TEPKİLERİNİ İNCELEDİK"

Halkın tepkilerini incelediklerini belirten ve gruplarına 'Dejavu 112' adını verdiklerini arlatan Muhammet Tunç, şunları söyledi:

"Bizim, sloganımız 'Biz yaşamla ölüm arasındaki en ince çizgide anı tekrardan yaşayanlarız' Bu yarışmada bizim amacımız 'Flash Mob' gerçekleştirmekti. Böylece vatandaşlarımızın tepkilerini kayıt altına aldık. Örnek olarak adres sorduk. O anda bize cevap vermeye kalktıklarında biz hepimiz aynı anda bayılma numarası yaptık. Birçok vatandaşımız şaşkınlık içerisinde oldu. Bazı vatandaşlarımız da bilinçli olarak bizi ne olduğunu sorarak bayıldığımız görünce yerden kaldırdılar. Bilinçli bir şekilde uygulamalarımızı tamamladık. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Projemizin video görüntülerine ve analiz raporunu Koç Holdingin düzenlemiş olduğu 'www.liselermeslegiyleyarisiyor.com' adresine göndereceğiz. Yarışma, halkın oylarının da göz önüne tutularak derecelendirilecek. Onun için bize oy vermek isteyenler yarışmaya ait web adresine girip, 'Dejavu 112' adını verdiğimiz grubumuza oy verebilirler."

1 Ocak'ta sonuçlanacak yarışmada yurt genelinden katılıp dereceye girecek grubun 4 üyesine birer bilgisayar, okula da 15 bin lira ödül verileceği belirtildi.


FLASH MOB NEDİR ?
Planlı bir şekilde aniden ortaya çıkan kalabalık bir grubun aynı anda aynı hareketi sergileyerek şaşkınlık yaratması anlamına gelir. Karaman’da öğrenciler bu uygulamayı ilk defa bir canlı olarak gerçekleştirdi.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
helal olsun - 4 yıl önce
bir eğitimci olarak bu farklı çalışmalarından dolayı hepsini tek tek tebrik ediyorum. ayrıca özgüven ve cesaretleri açısından da tebrikler..
Avatar
KARAMANCI - 4 yıl önce
helal olsun çocuklar....
Avatar
ofsayt - 4 yıl önce
ne bu ofsayta düşürme hareketi mi? yoksa çok güzel hareketler bunlar mı?
Avatar
çocuklar çok güzel şey yapmış - 4 yıl önce @ofsayt
güzel bir etkinlik olmuş dalga geçmeyin
Avatar
güzell - 4 yıl önce
güzel olmuş sizlerin hepinize teprik ediyorum böyle projelere devam edin
Avatar
mustafa - 4 yıl önce
herkese bravooo
Avatar
Hasan Yürümez - 4 yıl önce
güzel...
Avatar
ofsayt - 4 yıl önce @çocuklar çok güzel şey yapmış
ne dalgası...yorum yaptık sadece...