25 Aralık 2014 Perşembe 14:56
425 Okunma
KMÜ’DE KUŞAK VE TEMSİLİ KIRKPINAR GÜREŞİ OYNANDI
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (KMÜBESYO) tarafından “Geleneksel Türk Sporları Günleri” düzenlendi. Etkinliğe akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Karaman Lisesi’nden yüze yakın öğrencinin de takip ettiği etkinlikte BESYO Spor Yöneticiliği birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinden oluşan 95 kişi görev aldı.

Geleneksel Türk Sporları etkinliği açılış töreninin ardından temsili olarak “Kırkpınar Güreşleri” oynandı. Daha sonra ise “kuşak güreşi” ve “judo” gösterileri yapıldı.

Geleneksel Türk Sporları Günlerinde gökbörü, cirit, binicilik, okçuluk, polo, kılıç, dokuz kumalak, avcılık, kuraş, gürz, tepük, yüzme, matrak, kayak, tomak, boks, kız börü, beyge, aba, bilek, kırkpınar, şalvar ve kuşak güreşi konulu poster sunumları yapılarak 22 farklı branş hakkında ziyaretçilere bilgi verildi.

Etkinlikte ayrıca “Sporcu Osmanlı Padişahları”, “Unutulmaz Türk Güreşçileri”, “Ahilik ve Spor” konulu posterler de sergilendi.

Yrd. Doç. Dr. Murat Tekin etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez’ sloganıyla yola çıktıklarını ifade etti. Yrd. Doç. Dr. Tekin, Türk spor kültürünün engin yapısını ortaya çıkarmak ve dünyanın her yerine yayılmış olan Türk spor kültürünü tanıtmak ve yaşatmak adına böyle bir etkinliği düzenlediklerini söyledi.

HABER MERKEZİ

Son Güncelleme: 25.12.2014 20:50
Yorumlar

banner327

banner315

banner356

banner412

banner411

banner405

banner337

banner296

banner406

banner64