Küçük Aile İşletmelerine Tarımsal Destek

İşletme büyüklüğü 5 dekar veya altında olan meyve, sebze, süs bitkisi ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiricilerine 2016 yılı için dekar başına 100 TL küçük aile işletmesi desteği verilecek. 

Küçük Aile İşletmelerine Tarımsal Destek

banner390

Konu hakkında açıklama yapana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü; “Bitkisel Üretim Yapan Küçük Aile İşletmelerinin Desteklenmesine Dair Kararın Uygulanmasına ilişkin yayınlanan Tebliğ (Tebliğ No: 2016/2) 30 Ocak 2016 tarihli ve 29609 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Söz konusu desteklemeden faydalanmak için; Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan,
1- İşletme büyüklüğü toplam 5 dekar veya altında olan (Buğday, Arpa, Mısır, Nohut, Kuru Fasulye, Mercimek, Yem Bitkileri hariç)
2- Açıkta veya örtüaltı ünitelerinde meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri-tıbbi- aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilerin desteklenmesini kapsamaktadır. Bahsedilen şartları taşıyan kamu kurum ve kuruluşları dışındaki gerçek ve tüzel kişilere 2016 üretim yılında 100 TL/da aile işletmesi desteği ödemesi  yapılacaktır.
2016 üretim yılında desteklemeye esas ürünlerin toplam üretim alanı; açıkta 1 dekarın, örtüaltı ürünlerde üretim için 500 m2'nin altında olan küçük aile işletmelerine destekleme ödemesi yapılmayacaktır. Başvurular  bu tebliğin yayınlanması itibariyle başlamış olup 31.10.2016 tarihinde sona erecektir.
Desteklemeden faydalanmak isteyen üreticilerimizin: 
1- Küçük aile işletmesi desteğinden faydalanmak isteyen üreticilerin müracaat yılında ÇKS'ye kayıt yaptırmaları veya kayıtlarını güncellemeleri gerekmektedir.
2- Dilekçe ile (Tebliğ ekindeki: EK-1  başvuru dilekçesi) İl/İlçe Müdürlüğüne başvuruda bulunmaları  gerekmektedir.
3- Örtüaltı ünitelerinde meyve, sebze, süs bitkisi ve ıtri-tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilerin başvuru dilekçesine ilave olarak ÖKS (Örtüaltı Kayıt Sistemi) belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen üreticilerimiz İl/İlçe Müdürlüklerimizden bilgi alabilirler.”
 


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.