Muğlu, Çiftçileri Hasat Öncesi Uyardı

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, hububat hasat döneminin yaklaştığını belirterek; çiftçilerin biçerdöverin biçtiği alanı kontrol ederek olası dane dökülmesinde operatörü uyarması gerektiğini söyledi.

Muğlu, Çiftçileri Hasat Öncesi Uyardı

banner390
Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Önümüzdeki birkaç gün içinde arpa hasadının yapılabileceğini ifade ederek; çiftçileri ekinlerin biçilirken yaşanan dane kayıplarına karşı da uyardı.

Dane kaybının Karaman ve ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini vurgulayan Muğlu, şunları kaydetti:

"Bölgemizde hububat hasat dönemi başlamak üzere. Çiftçilerimiz tarlalarını biçtirirken biçerdöverin arkasından dökülen sapları ve desteleri mutlaka kontrol etmelidir. Olası dökülen danelerin fazla olduğunu gördüklerinde biçerdöver operatörlerini uyarsınlar. Önceki yıllarda dane kayıpları yüzde 10'ların üzerinde olurdu. Fakat son yıllardaki ikaz ve uygulamalarla bu oran yüzde 2'lere kadar düştü. Biz hiç olmamasından yanayız. Bu bakımdan çiftçimiz tarlasındaki ekinini biçtirirken mutlaka biçerdöverin döküp dökmediğini kontrol etsin. Böyle bir durumla karşılaştığı anda mutlaka tarım müdürlüklerine ve Ziraat odasına haber vermelerini istiyoruz. Biz neresi olursa olsun çıkar geliriz.”

 

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.