banner417
banner425
28 Aralık 2014 Pazar 14:22
57 Okunma
Futbol Sahasında Ambulans Krizi
banner416
Tekirdağ Amatör Küme Maçlarında ambulans krizi yaşanıyor.

Tekirdağ’ın Kapaklı İlçesi Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilen İlçe Güvenlik Spor Kurulu toplantısında dile getirilen ‘Saha kenarında ambulansın hazır bekletilmesi’ konusu, Çorlu Kültür Sultanköyspor-Muratlı Belediyespor maçında meydana gelen talihsiz olayla bir kez daha gündeme getirildi. İlçe Güvenlik Spor Kurulu Toplantısı’nda konuyu gündeme getiren Kapaklı ve Çerkezköy’deki spor kulübü yöneticileri, “Devlet Hastanesi ambulans vermiyor. Özel Hastaneler ücretsiz bir şekilde spora destek olmak için ambulans vermeyi kabul ediyor, fakat buna da İl Sağlık müdürlüğü izin vermiyor. Maç esnasında gerek saha içinde gerekse tribünlerde talihsiz bir olay meydana gelmesi halinde, bu duruma en kısa sürede müdahale edilmeli, gerek duyulması halinde kişi en kısa süre zarfında en yakın hastaneye yetiştirilmelidir" ifadelerini kullanmıştı.

Çorlu Kültür Sultanköyspor-Muratlı Belediyespor maçında meydana gelen talihsiz kaza, konunun bir kez daha gündeme gelmesine neden oldu. Muratlı Belediyespor oyuncusu Süleyman Koçtan maçta yaşanan talihsiz bir olay sonrası başını kale arkasındaki betona çarparak beyin kanaması geçirmişti.

İl Sağlık Müdürlüğü ile bizzat görüşen Kapaklı Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Çerkezköy’deki iki özel hastanenin de Kapaklı’da oynanacak olan amatör müsabakalarda ambulans bulundurmayı kabul ettiğini, fakat buna neden izin verilmediğini sordu. İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yönetmeliğe göre Özel Hastanelerin kapılarında 7/24 ambulans bekletme zorunluluğu olduğunu, dolayısıyla yalnızca bir ambulansı olan özel hastanelerin amatör müsabakalarda ambulans bulundurmasının mümkün olmadığı kaydedildi.

Bünyesinde birden fazla ambulans bulunduran özel hastanelerin amatör müsabakalarda ambulans bulundurmasına izin verilebileceğini ifade eden İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "Özel hastaneler sağlık çalışanı görevlendirerek de amatör lig karşılaşmalarına destek olabilir. Böylece talihsiz bir olay yaşandığında ambulans gelene kadar bu sağlık görevlileri gerekli ilk müdahaleyi yapabilir. Bunun yanında kulüp yöneticilerine ya da çalışanlarına da temel ilk yardım eğitimi de verilebilir" açıklamalarında bulundu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426