banner417
banner425
16 Aralık 2014 Salı 13:55
40 Okunma
Tmmob Tekirdağ Şubesi Yeni Torba Yasa Tasarısını Protesto Etti
banner416
Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu, yeni torba yasa tasarısını protesto etti.

Tuğlalı Parkta toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan TMMOB Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cemal Polat, yeni torba yasa tasarısı ile kamusal alanlara el konularak rant süreçlerinin önündeki engellerin kaldırılacağını iddia etti.

TMMOB Tekirdağ Koordinasyon Kurulu Sekreter Cemal Polat, "Bugün ülkemizde egemen olan ranta dayalı sermaye birikim politikaları, kentsel, kırsal, kültürel ve doğal varlıkların el değiştirmesi veya el konulması şeklinde yapılaşma üzerinden inşaat sektörü ve bağlantılı sektörler olarak arazi ve mülkiyet düzenlemelerine dayanmaktadır. Üretimden uzaklaşılarak sanayileşme, tarım alanlarının talanı, kültürel ve doğal varlıkların tasfiyesi yoluyla rant eksenli totaliter politikalar sürmektedir. Yürütülen bu rant karşısında duran mühendis, mimar ve şehir plancıları etkisizleştirilmektedir. İktidar, işçi sağlığı, iş güvenliği, insanca barınma hakkı, yapı denetimi, mesleki denetim ve bilimsel teknik kriterleri devre dışı bırakmakta, kanun hükmünde kararnameler ve torba yasalarla yargı kararlarını gözetmeyen mevzuat düzenlemeleri yapmakta, evrensel bilimsel mesleki gereklilikleri tasfiye etmektedir" dedi.

Basın açıklamasının ardından yaklaşık 20 kişilik grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426