banner417
18 Kasım 2014 Salı 15:27
34 Okunma
Zile’de Asırlık Kırk Hatim Geleneği
banner416
Tokat’ın Zile ilçesinde yaklaşık bir asırdır geleneksel hale gelen kırk hatim okuma günleri geleneği Nasuhpaşa Camisi’nde başladı.

Türkiye’nin başka hiçbir şehrinde örneği bulunmayan kırk hatim, Tokat’ın Zile ilçesinde başladı. Tarihi Nasuhpaşa Camisi’nde (Ulu Cami) ilk hatm-i şerif okundu. İlçedeki camilerde görevli imam ve müezzinler sabah namazını camilerinde kıldırdıktan sonra Merkez Nasuhpaşa Cami’sine gelerek hatim okudu. Zileliler ise 40 gün boyunca her gün bir hatim okunarak yapılan bu asırlık geleneğin feyzinden nasiplenmek için Nasuhpaşa Camisi&ne adeta akın etti.

Zile Müftüsü İlyas Akyazı, Kırk Hatim geleneğinin Kurtuluş Savaşı yıllarında Zileli kadınların bir evde toplanarak erkeklerin ise Burcalı Camisi’nde okumuş oldukları Kur’an-ı Kerimlerin daha sonraki yıllarda Burcalı Cami, Tutlupınar Cami, Boyacı Hasan Ağa Camisi’nde devam ettiğini söyledi. Manevi coşkunun yaşandığı kırk hatim 27 Aralık 2014 Cumartesi günü kırkıncı hatm-i şerifin okunması ve akabinde yapılacak özel program ve dua ile sona ereceği bildirildi.

Yorumlar

banner315

banner412

banner411

banner337

banner296

banner64