banner417
banner425
28 Aralık 2014 Pazar 11:23
64 Okunma
Tunceli Barosu’ndan Ezidilere Yardım
banner416
Tunceli Barosu tarafından toplanan yardımlar, Şengal’de yaşanan katliamdan kaçarak Diyarbakır’a gelen Ezidiler’e ulaştırıldı.

Aralarında Baro Başkanı Avukat Uğur Yeşiltepe’nin de bulunduğu heyet tarafından gerçekleştirilen ziyarette kampta incelemeler yapılırken, kampta görev yapan gönüllülerden şimdiye kadar yapılan çalışmalar ve güncel ihtiyaçlar konusunda bilgi alındı. Heyet, kamp ziyareti sonrasında Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve yönetim kurulunu da ziyaret etti.

Tunceli Barosu tarafından ziyarete ilişkin yapılan açıklamada, “Tarihler boyu defalarca zulme ve katliama uğramış Ezidi halkı, yirmi birinci yüzyılın şafağında bu kez emperyal güçlerin Ortadoğu’daki güç ve çıkar savaşının çocuğu olan IŞİD zulmüne maruz kaldı. Tarihin tanık olduğu en vahşi ve insanlık dışı yöntemlerle Mezopotamya coğrafyasını kana bulayan IŞİD, Şengal’e saldırdığında, Ezidiler yine yollara düştü. Dağlara ve insanlığa sığındılar. Şimdi binlercesi yanı başımızda, Diyarbakır’da büyük bir dayanışma ve emekle kurulan çadır kentte hayata tutunmaya çalışıyor. İnsanlığın vicdanına ve kardeşleşmesine sığınmaktan başkaca çareleri kalmayan Ezidiler, tarihin hafızalarına kazıdığı tedirginlik, korku ve güvensizlik ikliminde dayanışmayla ayakta kalmaya çalışıyorlar. Kışın kapıya dayandığı bu günlerde, kampta ilk göze çarpan çocuk ve kadınlar oluyor. Topraklarından bir kez daha sürülmüş binlerce insan. Büyük bir emek, çaba ve dayanışmayla kurulan çadır kentte olabildiğince tüm ihtiyaçlar karşılanmaya çalışılıyor. Gönüllüler ve belediye çalışanlarının çabası taktire değer. Temel vurguları dayanışmanın, hele ki bu kış vaktinde sürekliliğinin sağlanması. Çadır kente yerleşen Ezidilerin ilk zamanlarda korku ve tedirginlik içerisinde olduğunu dile getiren kamp görevlileri, zaman geçtikçe ortaya çıkan dayanışma ve kardeşleşmeyle bu havanın dağıttı. Baromuz tarafından gerçekleştirilen bu kısa ziyaret vesilesiyle bir kez daha tüm duyarlı kamuoyunu dayanışmayı büyüterek sürekli kılmaya çağırıyoruz” denildi.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426