TÜRKOLOJİ MERKEZİNİN GELECEĞİ


Yusuf YILDIRIM

Yusuf YILDIRIM

Okunma 25 Mart 2014, 23:30

Bu hafta Kütüphaneler haftası. Biz de Türkoloji Merkezini anlatmayı uygun gördük.
2010 yılı Şubat Ayı idi. Sayın Başkan Kamil Uğurlu, İmaret Dergisi ekibini Öğretmenevinde toplamıştı. Toplantının ana konusu ise Türkçe üzerine kurulacak bir kütüphane idi.

Türkçe Kütüphanesi üzerine bir sunum yapıldı. Sunum ben dâhil oradaki herkesi çok etkilemişti. Sunumun sonunda Başkan; “Bu kütüphaneyi kuracak ve yürütecek birini arıyorum. Bu kütüphaneyi kim yürütebilir, birini bulalım.” diye defeatle sordu.

Uygun bir zamanda söz alarak, “Başkanım, benim bir kent arşivi ve müzesi proje taslağım var. Kütüphane projenize belki yardımcı olur. İsterseniz burada sunayım.” dedim.  Kendileri “Hay hay” diyerek benim sunumuma ilgi gösterdiler.

Karaman Kent Arşiv ve Müzesi projem, o zaman için enine boyuna her türlü ayrıntısı düşünülmüş 4 yıllık bir araştırma ve çalışmanın sonucu idi. Benim sunumumu başkanın, önce sorgulayıcı, sonra meraklı, devamında şaşkın gözlerle ve sonunda ise ağzı açık bir şekilde dinlediğini bugün bile aynı tazelikte hatırlıyorum. Sunum sonrası Başkan Kamil Uğurlu, her zamanki nezaket ve zarafeti ile “Yusuf Hocam, çok güzel bir çalışma yapmışsın, teşekkür ederim.” diyerek karşılık verdi.

Sonraki günlerde Başkan, Türkçe Kütüphanesi’nin koordinatörü olarak desteklerimi istedi. Yoğun bir çalışma ile 2 ay gibi bir sürede kütüphaneyi hazırladık. Kütüphanenin kuruluşunda belediye personelinden Kamile Hanım, Fadigül Hanım ve Şaban Beyler fedakarane bir şekilde çalıştılar. Kütüphane, 2010 Haziran Ayında, Piri Reis Kültür Merkezi, 3. Katında  “Uluslararası Türkçe Bilim Merkezi” adı ile açıldı.

Dört yılda neler oldu?
Merkezde yaklaşık 20.000 civarında kitap bulunmaktadır. Kütüphanenin ana koleksiyonu, dil kitaplarıdır.  Diğer önemli koleksiyonalar; Karaman Kitaplığı, Yunus Emre Kitaplığı ve Sözlük bölümleridir. Kataloglamada otomasyona geçildi.

Bitmiş ama gerçekleşemeyen projeler!
Kütüphaneye iki ana projeyi geliştirdik. Bunlar; merkezin otomasyonu ve Türkçe el yazması eser derleme çalışmasıdır. Otomasyon projesi, bütçesizliğe takılmıştır. El yazması eser derleme çalışmalarında son noktaya gelindi. Konya Bölge Yazma Eserleri Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin Bey ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Türkoloji Merkezine asıl karakterini verecek koleksiyon derlemesi tamamlandı. Gerekli destek verilirse; Türkçeyi ve Karaman’ı ilgilendiren binlerce el yazması eser Karaman’a kazandırılacaktır.

Türkoloji Merkezi Enstitüye dönüşür mü?
Hali hazırdaki başkan adayları ile karşılaşmalarımda ilk sorduğum sorulardan biri; Türkoloji Merkezi’nin geleceği üzerinde olmuştur. Ve soru sorduğum başkan adayları, bu merkezin geliştirilmesi, faaliyetlerinin üst düzey gerçekleştirilmesi taraftarı olduklarını beyan ettiler. 

Projelerin de saç ayakları vardır. Bu ayaklar, insan, mekân ve bütçedir. Herhangi birinin olmaması, o projeyi noksan kılar. Mevcut durumu ile sadece kütüphane olan bu merkeze, işinde uzman yürütme, danışma kurulu oluşturulmalı. Bu ekip ile de müzeye, araştırmalar merkezi, çok amaçlı salonlar, müze bölümleri eklenmelidir. 

Uluslararası Türkçe Bilim Merkezi adı ile açılan Türkoloji Merkezi’nin kısa vadede araştırma merkezine, uzun vadede ise enstitüye dönüşmesi kaçınılmazdır. Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
FEDAKAAR - 3 yıl önce
kardeşim kim bu adam da belediye başkaninin yaptiği belediyenin kendisinin yaptiği kütüphaneyi sahipleniyor.ayip düzenlenme aşamasinda çekindiği fotoğrafi koyup sanki burayi o yapmiş.burasi eski elediye kütüphanesi taşinmak zorunda olunca oradaki kitaplar tasnif edilerek ve belediyece türkiyedeki üniversitelerden ve satin alinan kitaplarla oluşturuldu.başkan bey istanbul yazma eserler kütüphanesinden yazma eserleri dijital ortamda getirdi.herkes kendini abdurrahman çelebi yerine koymasın yusufa sorun bakalım kaç tane kitap bulup getirmişbu merkeze köşelerde yazsında beşkasının yaptığı işe sahiplenmeye kalkmasın komik oluyor
Avatar
archivistu - 3 yıl önce
fedakar adı ile seviyesiz yorum yapan vatandaş; açık kimliğiniz ile yorum yaparsanız size hakettiğiniz cevap verilecektir. aksi takdirde yazıyı anlayıncaya kadar dönüp dönüp okumanız tavsiye olunur... :(
Avatar
aziz1 - 3 yıl önce @archivistu
adam fikrini söylemiş, niçin bu kadar tepki gösterdiniz ki. tespitleri de çok ta yanlış değil
Avatar
archivistu - 3 yıl önce
vasat vatandaş! farklı kullanıcı adları alıp farklı kişi gibi yorum yapıp durma. dediğim gibi, açık kimliğinle ortaya çık da boyunu postunu görelim. o kadar kütüphane hakkında bilgin var cevap ver bakalım. kütüphaneyi kurması için valillikten ve il halk kütüphanesinden kimlere gidildi. niye o saygı değer arkadaşlar işin içine giremedi. salonun tasarımını kim yaptı, malzemeler kime tedarik ettirildi. istanbuldan getirilen yazma eserler, hangi kütüphanedendir. eserlerin içerği nedir. şu an kütüphanenin dijital ve matbu koleksiyonu ne kadar, başkan geçen yıl ktphane projeleri için kimi gönderdi, osmanlı ve cumhuriyet arşivinden ne kadar koleksiyonun bağlantısı yapıldı. orada kimlerle görüşüldü, kültür bakanlğı ile yapılan görüşmelerde en son durum nedir? son iki ağır soru? bu kütüphaneyi başkan kime kurdurdu, öyle ya başkan o kadar işinin içinde bu kadar ayrıntı ile uğraşmaz. son ağır soruyu sormuyorum!
Avatar
FEDAKAAR - 3 yıl önce @archivistu
yorum yapmak için senden izin mi alacaktim bunu bilmiyordum archivistu sen kimsin ki söylede bilelim peki niye belediye başkani projenin mimari olarak bahsedilip fotosunu koymadiniz yusuf hocanin bilgileriyle haber yapacağiniza ilgilisi belediye başkaniyla konuşaydiniz yusuf ne yaptiki bu merkez için onun fotosuyla ve açiklamasiyla haber yaptiniz
Avatar
archivistu - 3 yıl önce
sabık başkan kamil beyle, veda toplantısında bir araya geldik. başkan kamil bey, son yazımı çok beğendiklerini ifade ettiler. ben de başkana aşağıdaki ucuz yorumlardan bahsettim. kendileri gülüp geçtiler. başkan ile olan son toplantıdan bir fotografımı yazının en altına koyması için önder hocamdan rica ettim. gevezelerle ve gevezelikle işimiz olmadığından bundan sonra yayınlanacak son iki yazımızı paylaşıyoruz. yılmaz babaoğlu ile eğitiim üzerine röportaj ve karamanın 4 prensesli çeşmesi!
Avatar
karamanlı - 3 yıl önce
çok komiksin yusuf yaa