banner417
banner425
16 Kasım 2014 Pazar 15:56
55 Okunma
Kobani Olaylarında Yakılan İş Yeri Yeniden Açıldı
banner416
Van’ın Erciş ilçesinde, IŞİD terör örgütünün Kobani’ye yönelik saldırısını bahane ederek düzenlenen izinsiz gösterilerde iş yerleri yanan esnaflar, devletin sağladığı nakdi yardımlarla dükkanlarını onararak yeniden hizmete açıyor.

İş yerlerinin en çok zarar gördüğü Atatürk Caddesi’nde yeniden dükkanını onaran Muharrem Kasımoğlu isimli esnafın iş yerinin açılışını Erciş Kaymakamı Mehmet Şirin Yaşar gerçekleştirdi. Kaymakam Yaşar, burada yaptığı konuşmada, kardeşlik ve huzur ortamının hüküm sürdüğü ilçede 7 Ekim tarihinde hoş olmayan olayların yaşandığını anımsattı. Yaşanan olayların Erciş için bir imtihan olduğunu da anlatan Yaşar, "Erciş bu imtihanı geçmiştir. Bugün yaptığımız açılış bunun bir göstergesidir. Allah bir daha böyle bir sıkıntı göstermesin. Yaşanan olaylarda 301 dükkanımızda hasar meydana gelmişti. 34 iş yerinde ise çok ağır hasar oluşmuştu. Bu iş yerlerinin onarımı için ilk etapta devlet olarak esnafımıza 8 milyon 200 lira nakdi para dağıttık. Bu para esnafımıza nefes aldırdı. Hasar tespit çalışmalarının ardından oluşturulan komisyon ise çalışmalarına devam etmektedir. Başbakanlık fonundan gelen paradan geriye kalan kısmını ise birkaç ay içerisinde yine mağdur olan esnafımıza dağıtılacağız” dedi.

Bu arada, çıkan olaylarda işyerinin tamamı yanan Muharrem Kasımoğlu ise, dükkanını kısa süre içinde yeniden hizmete açmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Devletimiz kısa sürede şefkat eliyle bizlerin yaralarını sardı. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.

İş yerinin yeniden açılışına Kaymakam Yaşar’ın yanı sıra Erciş İlçe Emniyet Müdürü Murad Hoş, Erciş Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Murat İzgi, Erciş İlçe Milli Eğitim Müdürü M. İsmail Yüce ile çok sayıda davetli iştirak etti.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426