Dev Çınar Gitti, Gölgeleri Yetim Kaldı!

Yıllarca çınarın altında gölgelenenlerin ağaç kesilirken gözleri doldu!


banner390
Yunus Emre Cami Avlusundaki Çınar Ağacı Söküldü
İlgili Galeriye Git
 Geçtiğimiz günlerde Yunus Emre Camiisi uzun süren tadilatının ardınan ibadete yeniden açılmıştı. Karaman Belediyesi de baharın gelmesiyle çevre düzenlemeisine hız verdi. Bu çalışmalar kapsamında camii avlusunda bulunan yıllara direnen asırlık çınar ağacı belediye ekipleri tarafından vinç ve iş makinesi ile yerinden söküldü.

Belediye ekiplerinden alınan bilgiye bu çınar ağacı gibi kuruyan veya köklerinin çok fazla uzamasıyla yerleşim yerlerine zarar veren ağaçlar sökülerek çevre düzenlemesi yapıldığı öğrenildi.
Bu dev çınar ağacının da kurumaya başladığı ve uzun zamandır da hastalıklı olduğu tespit edildiği, köklerinin temizlenerek ilaçlanacağı daha sonra yeniden belirlenecek olan bir alana peyjaz çalışmaları kapsamında dikileceği ifade edildi.

Dev çınar ağacı sökülürken geçmiş zamanlarda gölgesinde oturup, dinlenen, sohbet edenlerin de gözleri dolduğu gözlemlendi.İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
karamanlı - 4 yıl önce
burada almanyada aynı çınar vardı ve hastalandı kurudu heykeltraşlar yontarak olağanüstü bir anıt eser ortaya çıkardılar. şimdi turistlerin gözdesi oldu. biz her şeyi yok etmesini çöpe atmasını çok iyi biliyoruz. çok ayıp ve cahilce bir davranış yazık..
Avatar
M.Osman Özaslan - 4 yıl önce
bu yüce çınarın kurtarılması veya başka türlü değerlendirilmesi mümkün değil miydi? en son yapılması gereken hamle, ilk önce mi yapılmalıydı? her seferinde olduğu gibi belediye uğraşmadı söktü attı. sonunda yalan veya doğru hastalıklıydı dedi, çevreye zarar veriyordu dedi...
Avatar
Bayram VANLI - 4 yıl önce
Hadis "KIYAMET KOPARKEN SİZDEN BİRİNİZİN ELİNDE BİR HURMA DALI BULUNUR DA BUNU KIYAMET KOPMADAN DİKMEYE GÜCÜ YETERSE, MUTLAKA ONU DİKSİN, BIRAKMASIN"(Tecrid-i Sarîh Trc,VII, 124)
Avatar
İsmail - 4 yıl önce @M.Osman Özaslan
bu konu da orman işletme müdürlüğü ve çevre kuruluşları derneklerinden cevap beklıyoruz.