banner417
banner425
30 Ekim 2014 Perşembe 17:11
36 Okunma
Böbrek Dostu Girebolu Yozgat’ta Toplanmaya Başladı
banner416
Yozgat’ın Çandır İlçesinde halk, böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılan girebolu bitkisinin olgunlaşan meyvelerini toplamaya başladı.

Genellikle İç Anadolu Bölgesinde Yozgat’ın Çandır, Çayıralan ve Boğazlıyan ilçelerinde su kenarlarında kendiliğinde yetişen girebolu bitkisinin olgunlaşan meyvelerini toplayan vatandaşlar, salamura olarak saklayıp kışın meyve suyu olarak tüketiyor. Halk arasında böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde yaygın olarak kullanılan ve tıp doktorları tarafından da önerilen girebolu’nun toplanma zamanını geldiğini belirten Çandır İlçesinden Esma Sevim Girebolu’nun Çandır yöresine yetişen bir bitkidir. Bu bitkiyi yöre halkı, eskiden beri böbrek hastalığına ve birçok hastalığına iyi geldiğine inanır ve tüketir. Şimdi bizde bunu topluyoruz, yıkayıp salamura haline getiriyoruz. Bir süre bekledikten sonra özellikle, mart, nisan aylarında tüketmeye başlarız. Meyvelerini de yeriz veya meyveleri sıkar biraz da su ile karıştırır meyve suyu olarak da içeriz" dedi.

Dışarıdan çok sayıda insanların gelerek Çandır’dan girebolu satın aldığını ifade eden Osman Şahin, "Böbrek hastası insanlar, buraya gelir, kendileri de toplar veya toplayan insanlardan satın alarak giderler" diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426