banner417
banner425
24 Ekim 2014 Cuma 13:59
19 Okunma
Yozgat’ta Öğrenciler Ceviz Yaprağından Sabun Üretti
banner416
Yozgat’ta üstün yetenekli öğrencilere proje tabanlı eğitim veren Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi öğrencileri ceviz yaprağından sabun üretti.

Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, bir proje geliştirerek ceviz yaprağından sabun elde etti. Boşa giden ceviz yapraklarını kullanarak doğal yollarla el yağımı sabun üretip, ceviz yapraklarının vücuda faydalı bir şekilde değerlendirmesini sağlamak amacıyla proje geliştiren orta okul öğrencileri Muhammed Satuk Buğrahan Şenliler, Furkan Balcı ve Danışman Öğretmen Figen Tetik tarafından hazırlandı.

Ceviz yaprağının doğal fermantasyon ile elde edilen yağından elde edilen sabun cilt lekelerine, sivilcelere, ayak mantarı ve ayak terlemesini de tedavi edici özelliği bulunuyor.

Öğrencilerden Furkan Balcı, Ceviz her alanda kullanıldığını ama bunu yapraklarına hiç önem verilmediğini belirterek, “Biz bunu araştırdık bununla neler yapabiliriz diye düşündük aklımıza sabun geldi. Sabun yaptıktan sonra bunun ne faydası olacağını düşündük. Cilt lekelerine, sivilcelere, ayak mantarına, ayak terlemesine faydası olduğunu gördük. Ceviz ne kadar faydalı ise yaprakları da o kadar faydalıdır. Bizde bundan faydalanarak doğal yollarda sabun yaptık” dedi.

Proje Danışman Öğretmeni Figen Tetik ise öğrencilerin ceviz yaprağından sabun üretmek istediklerini belirterek, “Ceviz yapraklarını geri dönüşüme kazandırdık. Herkesin rahatça kullanabileceği kimyasalı olmayan bir sabun elde ettik. Ceviz yaprağını kuruttuk daha sonra yağını ürettik doğal yağdan da bu sabunu elde ettik. Hiçbir şekilde kimyasal madde katmadan doğal bir sabun elde etmiş olduk. Hiçbir katkı maddesi koymadığımız ve kimyasal ürün içermediği için de doğal bir sabun elde ettik. Sabunun hiçbir zararı yok. Tonlarca boşa giden yaprakları biz geri dönüşüme kazandırmış olduk” diye konuştu.

Yorumlar

banner433

banner315

banner432

banner411

banner337

banner428

banner296

banner426