Karaman Gençlik Kulübü Derneği Geçtiğimiz Yılın Proje Rakamlarını Açıkladı Foto Galeri: Karaman Gençlik Kulübü Derneği Geçtiğimiz Yılın Proje Rakamlarını Açıkladı

Karaman Gençlik Kulübü Derneği, AB projeleri kapsamında 10 farklı ülkede gerçekleştirilen toplamda 16 AB gençlik projesinde yer aldı. Projelere 36 kadın, 32 erkek olmak üzere toplamda 68 kişi katılım gösterdi. Katılımcıların 49 tanesi 18-30 yaş arası gençlerden oluşurken, 30 yaş üzeri 19 gençlik çalışanı, öğretmen, akademisyen, eğitmen, uzman bu projelere katılım sağladı. Projeler kapsamında katılımcıların yeme-içme, konaklama, yolculuk ve vize masrafları proje bütçesinden karşılandı. Projeler, AB tarafından desteklenen Gençlik Alanında İşbirliği Ortaklıkları, gençlik değişimleri, eğitim kursu ve gönüllülük projeleri kapsamında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen projeler, katılımcıların çeşitli kazanımlar elde etmesinin yanı sıra, Karaman ilinin ve kültürel değerlerinin uluslararası platformlarda tanıtılmasına büyük katkı sağladı.

Gençlik Alanında İşbirliği Ortaklıkları, katılımcı kurum/kuruluşlara uluslararası işbirliği ile tecrübe kazanma ve kapasitelerini güçlendirme, ortaklık ağlarını geliştirip güçlendirme, yüksek kalitede yenilikçi çıktılar/ürünler üretme imkânı sağlar. Bu faaliyet kapsamında gerçekleştirilen projeler yenilikçi uygulamaların geliştirilmesinin, aktarılmasının ve/veya uygulanmasının yanı sıra Avrupa düzeyinde işbirliğini, akran öğrenimini ve deneyim alışverişini teşvik eden ortak girişimlerin gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır.

Gençlik Değişimi projeleri gençlerin yeterliliklerini geliştirmelerine, sosyal açıdan ilgili konularda/tematik alanlarda farkındalık kazanmalarına, özellikle akran öğrenimi aracılığıyla yeni kültürler, alışkanlıklar ve yaşam tarzları keşfetmelerine, dayanışma, demokrasi, arkadaşlık gibi değerleri güçlendirmelerine imkân tanımaktadır.

Eğitim Kursu projeleri ise gençlik çalışanlarının profesyonel gelişimini ve Gençlik Çalışmalarının kalitesinin gelişimini Informal Eğitim ve Non-formal Eğitim yoluyla; yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeydeki hareketlilikler aracılığıyla destekler. Bununla birlikte, 2019-2027 AB Gençlik Stratejisinin hedeflerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Gönüllülük projelerinde ise 18-30 yaş aralığındaki gençlere, kendi ülkelerinde, topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü faaliyetlerde bulunmaları için imkân tanımaktadır.

2023 yılında gerçekleştirilen AB projelerinin ayrıntıları aşağıdaki gibidir.

İspanya, 4-9 Aralık 2023, “Don't Disturb (Rahatsız Etme)”

Karaman Gençlik Kulübü Derneği’nin yer aldığı ve İspanya’dan Asociación Jóvenes Solidarios kurumunun koordinatörlük yaptığı “Don't Disturb (Rahatsız Etme)” isimli Erasmus+ Eğitim Kursu projesi İspanya, Arenas de San  Pedro kasabasında 4-9 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleşti.Projeye Karaman’ı temsilen derneğimizden 2 gençlik çalışanı katılım gösterdi.Projede Ukrayna, Fas, İspanya, Polonya, Türkiye ve Portekiz’den 16 gençlik çalışanı, eğitmen, öğretmen, akademisyen yer aldı. Projenin hedefleri arasında; gençlik çalışanı, eğitmen, öğretmen, akademisyen olarak kişilerin mental sağlıklarını, zihinsel durumlarını ve ihtiyaçları analiz etmek, mental sağlıklarına iyi gelecek şekilde birlikte çalışma ortamı sunmak, etkileşim ve akran koçluğu için gerekli ortamı sunmak, network ve ağ oluşturmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmek yer almaktadır. Proje faaliyetleri içerisinde ise, gençlik çalışanları ve eğitimcilerin günlük yaşamın koşuşturması içinde bir mola vermeleri, duygularını tanımaları, yaşadıkları kaygılarla ve korkularla baş etmelerini sağlayacak çalışmalar yer almıştır. Bedeni doğru kullanmayı sağlayan psikosomatik bir eğitim yöntemi olan Feldenkrais metodu uygulanmış ve bu sayede katılımcılar zihin ve beden uyumunu nasıl sağlayacağını öğrenmişlerdir. Aynı zamanda Eğitim kursu sayesinde Karaman’ın tanıtılması ve uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine olanak sağlanmıştır.

Fransa, 25-30 Kasım 2023, “ESC2LEARN Plus”

25-30 Kasım 2023 tarihleri arasında Karaman Gençlik Kulübü Derneği, AMSED, Solidarity Tracks ve ACARBIO kurumlarının yönetim kurulu üyeleri ve proje koordinatörlerinin de katılımıyla Erasmus KA220 kapsamındaki ESC2LEARN Plus isimli projemizin açılış ve hazırlık toplantısı Fransa, Strasbourg’da gerçekleştirildi. Proje hakkında önemli kararların alındığı toplantı sonrası, yeni proje işbirlikleri üzerine adımlar atıldı. ESC2LESRN Plus projesinin hedefleri arasında “gençlerin yenilikçi eğitim araçlarını kullanarak bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirmek”, “gençlik alanında çalışanlar ve eğitimciler arasında iyi uygulamaların paylaşılmasını sağlamak” yer almaktadır. 2025 yılı Aralık ayına kadar uygulanacak olan proje çalışmaları arasında ihtiyaç analizleri, akademik araştırmalar, analizler, çeşitli yerel ve uluslararası faaliyetler, toplantılar, eğitimler, dijital platform geliştirme, eğitim içerikleri oluşturma gibi çalışmalar yer almaktadır.

İspanya, 21-29 Kasım 2023, "Changing Attitudes, Promote Health (Tutumunu Değiştir, Sağlığını Geliştir)"

Karaman Gençlik Kulübü Derneği ve İspanya’daki Abarka NGO ortaklığında hazırlanan "Changing Attitudes, Promote Health (Tutumunu Değiştir, Sağlığını Geliştir)" isimli Erasmus+ Gençlik Değişimi projesi İspanya Ulusal Ajansı tarafından hibe alarak, 21-29 Kasım 2023 tarihleri arasında İspanya'nın Hondarribia ilinde gerçekleşti. Projede Almanya, Slovakya, Portekiz, İtalya, Fransa ve Türkiye'den toplamda 32 genç ve 6 ekip lideri yer aldı. Karaman Gençlik Kulübünü ve Karaman'ı temsilen 5 genç ve 1 ekip lideri projeye katılım gösterdi. Proje ile; ciddi kilo sorunları yaşayan 18 ila 24 yaş arasındaki gençler arasında mental olarak sağlıklı olmaya ve sağlıklı bir bedene sahip olmaya teşvik etmek amaçlanmıştır. Proje hedefleri arasında ise; obezite konusunda gençler arasında farkındalığı artırmak, obezite sorunu yaşayan gençler üzerinde olumsuz tutumların sağlıksız davranışları ve dışlanmayı önleme, Sağlıklı yaşam ve mental sağlık ile ilgili özsaygı oluşturmak için beceriler ve stratejiler geliştirmek, bu gençler için kapsayıcı ve destekleyici ortamları teşvik etmek, gençler arasında deneyimlerini paylaşmaya ve birbirlerine destek olmaya teşvik etmek yer alıyor.Projede akran zorbalığına uğramış, içine kapanık ve bedenini, kendini sevmeyen, kötü anıları olan katılımcıların da olduğu proje ekibi, proje boyunca yapılan atölye çalışmaları, farkındalık çalışmaları, mental sağlığa yönelik çeşitli etkinlikler ile kendilerine değer vermeyi, kendilerini olduğu gibi kabul etmeyi ve toplumla kaynaşması sağlandı.

Yunanistan, 11-18 Kasım 2023, «Video tutorial Engineering for youth: Solve problem, be engineer»

Karaman Gençlik Kulübü Derneğimizin yer aldığı, Yunanistan’ın Lefkada adasında 11-18 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen «Video tutorial Engineering for youth: Solve problem, be engineer» isimli Erasmus+ Eğitim Kursu projesine, ilimizi ve ülkemizi temsilen 1 öğretmen ve 1 öğretim görevlimiz katılım gösterdi. «Video tutorial Engineering for youth: Solve problem, be engineer» isimli eğitim kursu projesi, farklı ülkelerden gelen 18 katılımcının çeşitli oryantasyon çalışmaları ile başladı. Takım çalışmaları ve eğitici oyunlar ile katılımcılar hem eğlendi, hem de öğrendi. Proje kapsamında her bir katılımcı ülkeden gelen eğitimciler, gençlik çalışanları, akademisyenler ve öğretmenler, kendi kültürlerini tanıtmak amacıyla uluslararası kültür tanıtım gecesi düzenlendi.

Bulgaristan, 23-30 Eylül 2023, “Active Sport Communities”

“Active Sport Communities” isimli erasmus gençlikdeğişimi projesine Karaman Gençlik Kulübü’nden 7 genç ve 1 ekip lideri katılım gösterdi.Projede Bulgaristan, Romanya, Güney Kıbrıs ülkeerinden toplamda 28 genç yer aldı. Bulgaristan'ın Bansko şehrinde 23 - 30 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen Erasmus+ gençlik değişimi projesinde toplulukların spor yapma ve fiziksel hareket etme becerilerinin geliştirilmesi ve sağlıklı bir yaşam için spor farkındalığının artırılması amacıyla çeşitli aktiviteler gerçekleştirildi.Düzenlenen etkinlikler sırasında, katılımcılar öncelikle kendi ülkelerinin spor istatistiklerini sundular. Sonrasında spor yapmanın ve fiziksel olarak hakaret etmenin sporun toplulukları üzerindeki olumlu etkilerini vurguladılar ve sporun bir araç olarak nasıl kullanılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulundular.Bireylerin en küçük bir hareketlerinin fiziksel aktivite olarak değerlendirilmesinden, sporun tanımına, sağlıklı uyku ve beslenmenin önemine kadar birçok konu başlığının tartışıldığı atölye çalışmaları gerçekleştirdiler.Spor yapma alışkanlığının önündeki engellerden biri olan finansal kısıtlılığın aslında o kadar da önemli olmadığını, temel araç gereçlerle şehir parklarında da spor yapılabileceğini göstermek amacıyla halka açık bir etkinlik gerçekleştirdiler. Katılımcılar, etkinlikler boyunca dostluklar kurarak ve deneyimlerini paylaşarak kültürel alışverişte bulundular.

Yunanistan, 1-10 Eylül 2023, “Bağlan ve Harekete Geç (Connect & Act)”

Erasmus+ kapsamında kabul edilen ve Karaman Gençlik Kulübü’nün yer aldığı Erasmus Eğitim Kursu projesine Karaman Gençlik Kulübü’nden 3 gençlik lideri katılım göstermiştir. 1-10 Eylül 2023 tarihleri arasında Yunanistan’ın Lefkada adasında gerçekleştirilen “Bağlan ve Harekete Geç (Connect & Act)” isimli eğitim kursu projesine Avusturya, Aruba, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Ermenistan, Fransız Guyanası, İtalya, Polonya, Romanya, Tunus, Türkiye ve Ürdün’den gelen gençlik çalışanları, eğitimciler, akademisyenler, gençlik liderleri ve gençlik çalışmalarında deneyimli gençler katılım sağlamıştır. Eğitim kursu, gençler için gerçek ve sanal gençlik mekanları oluşturma ve bu doğrultuda gençlik çalışmalarının kapasitesini artırmayı amaçlamıştır. Eğitim kursu çalışmaları yaygın öğrenme metotlarına ve katılımcılık ilkelerine dayalı faaliyet ve çalışmaları kapsamıştır. Bu çerçevede, gerçek ve sanal gençlik mekanlarının geleceği, genç bireylerin karar verme süreçlerine katılımı, katılımcı bir bakış açısıyla gençlik projelerinin ve mekanlarının tasarımı ve yönetimi, sosyal katılım, yeşil ve dijital dönüşüm bağlamında gençlik mekanları, ilgili araçların tasarımı ve üretimi üzerine eğitimler düzenlenmiştir.

Polonya, 23 temmuz-5 Ağustos 2023, "Stress Free"

Karaman Gençlik Kulübü'nün yer aldığı "Stress Free" isimli Erasmus Gençlik Değişimi projesi, 23 temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında Polonya'nın Wroclaw ilinde gerçekleştirilmiştir. İlgili projeye Türkiye'yi ve Karaman'ı temsilen 2 gençlik lideri ve 10 genç katılım göstermiştir. Projede Polonya, Türkiye, Romanya, Makedonya ve Portekiz ülkelerinden gelen toplamda 60 genç ve gençlik lideri yer almıştır. Projede stres kontrolü, stres yönetimi, stresi ortaya çıkaran etkenler, bu etkenlerle mücadele ve kendini tanıma adına bir çok farklı aktiviteler ve etkinlikler düzenlenmiştir. 60 kişilik uluslararası ve çok kültürlü topluluk ile birlikte ilk 2 gün tanışma oyunları, buz kırıcı etkinlikler, hareketlendirici oyunlar ile katılımcıların birbirlerini tanıması sağlanmıştır. Devam eden günlerde alanında uzman eğitmenler tarafından stres, stres sebepleri, stres yönetimi, stres kontrolü konularında çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

İtalya, 4 Haziran-3 Ağustos 2023, High Road

Karaman Gençlik Kulübü’nün yer aldığı “High Road” isimli Yüksek Öncelikli Alanlarda Takım Gönüllülüğü projesine 2 genç katılım göstermiştir. 2 ay süren projenin amacı yaygın eğitim araçlarının kullanılarak sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi ve sağlıklı yaşam konusunda farkındalığın artırılmasıdır.

Yunanistan, Haziran 2023, ‘’For Better Evaluation in Non-Formal Education’’

Karaman Gençlik Kulübü Derneğimizin yer aldığı Yunanistan/Lefkada’da gerçekleşen ‘’For Better Evaluation in Non-Formal Education’’ adlı Erasmus+ Eğitim Kursuna Türkiye ve Karaman Gençlik Kulübü derneğini temsilen 2 kişi katılmıştır. Projede Türkiye, Fransa, Cezayir, Ermenistan, İtalya, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Yunanistan, Ürdün, Polonya, Romanya, İspanya, Tunus, Sint Maarten gibi farklı ülkelerden toplamda 36 eğitmen, öğretmen, gençlik çalışanı, kurum temsilcisi, proje sorumlusu bir araya gelmiştir. Projenin amacı, yaygın eğitimde kullanılan kalite ve değerlendirme metodolojileri, Avrupa ve Uluslararası düzeydeki gelişmeler hakkında katılımcılar arası öğrenme sağlamaktır. Proje, farklı ülkelerden gelen eğitmenler, öğretmenler, gençlik çalışanları, kurum temsilcileri, proje sorumlularının, yaygın eğitimde kullanılan çeşitli değerlendirme teknikleri konusunda deneyim ve en iyi uygulamalarını paylaşmalarına olanak sağlamıştır.

Bulgaristan, 9-17 Haziran 2023, "Money&Me"

Karaman Gençlik Kulübü Derneği'nin yer aldığı, finansal okuryazarlık konusu işlenen "Money&Me" Erasmus Gençlik projesi 9-17 Haziran tarihleri arasında Bulgaristan'ın Bansko ilinde gerçekleştirilmiştir. İlgili projeye Karaman Gençlik Kulübünü, Karaman'ı ve Türkiye'yi temsilen 1 lider, 6 genç katılım göstermiştir. Projede Türkiye, İtalya, Slovenya, Romanya, Bulgaristan ve Polonya'dan katılım sağlayan toplamda 36 genç ile projenin ilk günlerinde katılımcılarının birbirlerini tanımasına ve kaynaşmasına imkan veren çeşitli tanışma & kaynaşma aktiviteleri gerçekleştirilmiş akabinde "Treasure Hunt" etkinliği ile proje şehrini keşfetmeleri sağlanmıştır. Akabinde yaygın öğrenim metotlarının kullanılarak gerçekleştirildiği atölye çalışmalarıyla finansal okuryazarlık başta olmak üzere, bütçe hazırlanması ve takibi, para ile ilk tanışma,  finansal amaçlar, finansal kararlar ve yönetimi hakkında sunumlar yaparak kendilerini geliştirme ve yeni bilgiler elde etme imkanı sağlamışlardır.

Hırvatistan, 9-15 Mayıs 2023, “LeAF”

Karaman Gençlik Kulübümüzün yer aldığı, 9-15 Mayıs 2023 tarihleri arasında Karlovac, Hırvatistan’da gerçekleşen “LeAF” adlı eğitim kursuna, Karaman Gençlik Kulübü Derneğini temsilen 3 gençlik çalışanı katıldı. 9 farklı ülkeden 3’er katılımcı ile gerçekleşen eğitimler ve proje sürecinde katılımcılar; ev sahibi dernek tarafından organize edilen kurslara tabii oldu. Bununla birlikte gençlik çalışanları, “İnsan Hakları” konulu projede kendi ülkelerindeki güncel durumlardan bahsederek mevcut konjonktürün iyileştirilmesi adına fikirlerini ve projelerini sundu. Proje sürecinde birden fazla ülkeyi temsilen gelmiş gençlik liderleri ortak proje üretme konusunda mutabakata varıp buna proje esnasında başlama şansına da sahip oldular.

Litvanya, 1-10 Mayıs 2023, "BEE Creative ,BEE Community"

Karaman Gençlik Kulübümüzün yer aldığı "BEE Creative ,BEE Community" isimli Erasmus Gençlik Değişimi projesi, 1-10 Mayıs 2023 tarihleri arasında Litvanya'nın Renavas ilinde gerçekleştirilmiştir. İlgili projede Türkiye'yi ve Karaman Gençlik Kulübünü  temsilen 6 genç katılımcı yer almış ve Polonya, İsveç, Gürcistan, İtalya ve Litvanya ülkelerini temsilen toplamda 30 genç yer almıştır. Gençlerin girişimcilik becerilerinin artırılmasını hedef alan projenin ilk iki gün gruplar eğlenceli oyunlaştırma etkinlikleri ile tanışıp kaynaşmıştır. Akabinde her ülke grupları başlangıçta kendi ülkesinin girişimcilik faaliyetlerini görsel sunumlar ile tanıtmış, sonrasında girişimcilik konusunda karşılaşılan zorluklar, ekonomik ve bürokratik engeller slayt gösterisi şeklinde gruplara anlatılmıştır.Girişimcilik ile ilgili yeterli bilgi ve beceri edindikten sonra şirket simülasyon faaliyeti gerçekleştirilmiştir. Proje ekibi takımlara ayrılarak her takım kendi şirketine ait logo, amblem ve slogan oluşturarak tanıtımlar gerçekleştirilmiştir. Sonrasında projenin çıktısı olarak; her ülke kendi getirdiği kuruyemişleri kullanarak kurulan şirket bünyesinde bal kavanozları hazırlanıp sunulmuştur.

İspanya, Nisan 2023, "Growing Access Inclusion Network"

Karaman Gençlik Kulübümüzün yer aldığı "Growing Access Inclusion Network" isimli Erasmus Eğitim Kursu projesi, 2023 Nisan ayında İspanya'nın Lleida ilinde gerçekleştirilmiştir. Growing Access Inclusion Network isimli projede İspanya, Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, Polonya, Estonya ve Türkiye'den katılımcılar yer almıştır. Karaman Gençlik Kulübü Derneğini temsilen 2 öğretmenimiz, bu projede yer almıştır. Proje 5 gün boyunca özel ihtiyaçlı bireyler için farklı ülkelerdeki iyi uygulamaları paylaşımı temeliyle gerçekleşmiştir. Proje tanışma ile başlayıp ,katılımcılar arasında sıcak bir atmosfer oluşturduktan sonra dezavantajlı profili tanımı yapılmıştır. Dezavantajlıların karşılaştığı ya da karşılaşma olasılığı olan problemler konuşulmuş, ülkelere göre dezavantajlı grupların benzerlik ve farklılıkları ve bu benzerlik ve farklılıklarının faktörlerinden bahsedilmiştir. Olası çözümler hakkında beyin fırtınaları gerçekleştirilmiştir.

İspanya, 1 Mart 2023- 1 Mart 2024,  Barış ve Katılım için Diyaloglar

Karaman Gençlik Kulübü’nün  yer aldığı “Barış ve Katılım için Diyaloglar” isimli uzun dönem Avrupa Dayanışma Programı gönüllülük projesine 2 genç katılım göstermektedir.Avrupa Dayanışma Programı (ESC), 17-30 yaş arası gençlerin kişisel, eğitimsel, sosyal, sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde veya yurt dışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olmaları, çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar yaratan, toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen yeni bir Avrupa Birliği girişimidir.

Romanya, 7-12 Şubat 2023, "ACT Pursuit"

Karaman Gençlik Kulübümüzün yer aldığı "ACT Pursuit" isimli Erasmus Gençlik Değişimi projesi, 7-12 Şubat 2023 tarihleri arasında Romanya'nın Valcea ilinde gerçekleştirilmiştir. Projede Makedonya, İspanya, Romanya ve Türkiye’den toplamda 28 gencin yer almıştır. Türkiye'yi ve ilimizi temsilen Karaman Gençlik Kulübümüzden 6 genç katılmıştır. Projede "dışlanma, uyuşturucu kullanımı ve zorbalık", "Sahte haberler" ve "Kültürel Farklılıklar" hakkında bir senaryo yazılarak sahnelenmesi sağlanmıştır. Akabinde her ülkenin önemli sorunları not edilerek bu sorunların çözüme ulaşması adına beyin fırtınası yapılmıştır. Projede aynı zamanda beden dilini kullanma becerisini, dijital beceriler, kültürel öğrenme ve gençlerin temel becerilerine odaklanan interaktif takım faaliyetleri gerçekleştirilmiştir.

Finlandiya, 1-4 Şubat 2023, "Gençlik, Toplum ve Katılım"

Dernek yönetim kurulu üyelerimizden 2 kişi 1-4 Şubat 2023 tarihleri arasında Finlandiya Piispala Gençlik Merkezinin düzenlediği ve ev sahipliğini yaptığı "Gençlik, Toplum ve Katılım" isimli Erasmus+ Seminerine katılım göstermişlerdir.Seminere 10 ülkeden 16 kurumu temsilen 30 gençlik çalışanı, eğitmen, öğretmen, akademisyen ve gençlik kurumu temsilcileri katılmıştır.Dijital yenilikler ve etkileşimli yönetim uygulamaları yoluyla gençlerin dahil edilmesi konusunu kapsayan seminerde aynı zamanda "All Youth Want To Rule Their World Research Project 2018–2023" isimli akademik araştırmaya da katkı sağlanmıştır. Seminer, kurumlar arası arası yeni projelerin geliştirilmesi ve yeni işbirliklerinin oluşturulmasına da fırsat sağlamıştır.