Konuyla ilgili olarak dernek tarafından yapılan açıklamada:
Karaman Gençlik Kulübü Derneği ve İspanya’daki Abarka NGO ortaklığında hazırlanan "Changing Attitudes, Promote Health (Tutumunu Değiştir, Sağlığını Geliştir)" isimli Erasmus+ Gençlik Değişimi projesi İspanya Ulusal Ajansı tarafından hibe almaya hak kazanmıştır.
İspanya'nın Hondarribia ilinde 21-29 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan "Changing Attitudes, Promote Health (Tutumunu Değiştir, Sağlığını Geliştir)" isimli Erasmus+ Gençlik Değişimi projesine 18-24 yaş arası gençler ve yaş sınırı olmayan 1 ekip lideri dahil edilecektir. Bu kapsamda proje hakkında bilgiler ve başvuru şartları aşağıda belirtilmiştir.
Proje Hakkında; Proje temelde kültürlerarası öğrenmeyi ve önyargıların yıkılmasını amaçlamaktadır. Bu kapsamda katılımcı ülkeler kendi şehirlerini ve ülkelerini tanıtmak üzere çeşitli kültürel programlar gerçekleştirecektir. Böylelikle projede yer alan 6 ülkeden gelen kurum ve gençler kendi illerini ve ülkelerini tanıtma fırsatı elde edilecektir.
Projenin ana teması ise, gençler arasında sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam ve sağlıklı beden gibi konulara yeni bir yaklaşım oluşturmaktır. Bu amaçla, gençler arasındaki aşırı kilo ve obezite oranlarının artışını dikkate alırken, genetik, çevresel ve davranışsal faktörlerin karmaşık etkileşimini göz önünde bulunduruyor. Ayrıca, uzun vadeli çalışmalar, zorbalığa maruz kalan çocukların bedenlerinde kalıcı negatif etkilerini ortaya koymaktadır; Bu, çocukluk dönemi zorbalığını özellikle kızlar arasında yetişkinliklerinde yeme bozukluklarının artmış riskleriyle ilişkilendirir. Proje, vücut imajı ve yeme bozuklukları için erken müdahaleleri savunmaktadır. Öneriler, sağlıklı alışkanlıkları ve destekleyici ortamları teşvik eden kapsamlı bir halk sağlığı stratejisini içermekte olup, daha büyük etkililik için olumlu beden sağlığı bileşenlerini entegre etmeye vurgu yapmaktadır. Projede 6 ülkeden toplamda 32 genç, 6 ekip lideri yer alacaktır.
Başvuran gençlerde aranan temel kriterler; 
18-24 yaş arası gençler, (Ekip liderinde yaş sınırı yoktur.) 
Gençlik alanında aktif gençler 
Geçerli pasaportu olan Ayrıca Geçerli vizesi / yeşil pasaportu olan, 
İngilizce iletişim kurabilen, 
Aktif katılımlı, ekip çalışmasına uyumlu, 
Sosyal, kültürel, coğrafi dezavantajlı 
KMÜ öğrencileri ve Karaman'da yaşayan gençlik çalışanları önceliklidir. 
Bütçe: 
Proje kapsamında yemek, konaklama ve etkinlik masrafları %100 karşılanmaktadır. 
Seyahat masrafları maksimum 360 euroya kadar karşılanmaktadır. (Katılımcılar biletlerini kendilerini alacak, bütün orjinal bilet ve faturaların tesliminden sonra geri ödemeler gerçekleştirilecektir.) 
Projede vize ücreti karşılanmamaktadır. 
Başvuru Formu ve bilgiler;  https://linktr.ee/karamanyouth
Sorularınız için: [email protected]
Son başvuru tarihi : 17 Ekim 2023, saat: 23:59 
Sadece başvurusu olumlu değerlendirilenlerle iletişime geçilecektir” ifadelerine yer verildi.