18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Foto Galeri: 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Hi-Cazz Sanat Akademi, Karaman Portal ve Türk Kadınlar Birliği Karaman Şubesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen programa Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Nevzat Aydın ve Prof. Dr. Serkan Ada, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Hüsamettin Aslan, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mercan, üniversite personeli, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, 18 Mart Çanakkale şehitleri anısına hazırlanan belgesel gösterimi ile devam etti.

Belgesel gösteriminin ardından kürsüye gelen Emekli Albay Selim Özay, ‘Bayraktaki Kırmızı’ sunumu ile Çanakkale Savaşı sırasında yaşanan olayları ve sonrasında yabancı devlet adamlarının Çanakkale Zaferi ile ilgili sözlerini katılımcılarla paylaştı.

“Çanakkale gerçek bir destandır”

Emekli Albay Özay, “Çanakkale gerçek bir destandır. Türk ulusu Çanakkale zaferi ile özgüven kazanmıştır. Aynı zamanda Çanakkale Zaferi Türk ulusuna Mustafa Kemal’i armağan etmiştir. Gençlerin nasıl sarsılmaz bir iman gücü ile Çanakkale’nin kazanıldığını bilmesi gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak ve yaşatılacaktır.” dedi.

Programın devamında Karaman Portal Yöneticisi Arif Koçak’ın hazırlamış olduğu ‘Karamanlı Şehitler’in yer aldığı video gösterimi ve M. Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiiri görüntüler eşliğinde izleyiciyle buluştu.

Hi-Cazz Sanat Akademi orkestra grubu tarafından ‘Çanakkale İçinde Vurdular Beni’, ‘Yemen Türküsü’, ‘Ah Bir Ataş Ver’, ‘Hastane Önünde İncir ağacı’, ‘Eledim Eledim Höllük Eledim’ türkülerinin hikâyeleri eşliğinde icra edildiği programda lise öğrencisi Azra Bozoğlu da piyanosuyla ‘Türk Marşı’nı çaldı.  

Türk Kadınlar Birliği Karaman Şube Başkanı ve Ressam Müniran Aynan Çolakoğlu ise ‘Çanakkale Şehitleri’ tablosunu sahnede izleyicilerin önünde yaparak büyük beğeni topladı.

Program sonunda sanatçılara ve emeği geçenlere teşekkür belgelerini takdim eden Rektör Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, “Çanakkale bir destandır ve hepimiz için çok önemlidir. Şiiri, türküsü ve konuşmaları ile bize bu anlamlı günü yaşatan ve emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.