5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliklerle Kutlandı Foto Galeri: 5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliklerle Kutlandı
Kutlamalar kapsamında Cumhuriyet Parkında başlayan çevre yürüyüşü İsmet Paşa Caddesi istikametinden Millet Bahçesinde sona erdi.

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, yaptığı konuşmada, "Bu yıl, “Temiz Deniz, Temiz Dünya” temasıyla kutlanan Türkiye Çevre Haftasında, düzenlenen her bir programın, çevre bilincimizi arttırmasına ve bizlere emanet olan tabiata karşı daha dikkatli olmamıza vesile olmasını diliyorum. Gelecek nesillerimizin bizlere emaneti olan çevremizi ve doğal zenginliklerimizi korumak, bizler için bir tercih değildir bilakis bir mecburiyettir, sorumluluktur. Çevre sorunları karşısında "ortak bir çevre bilinci" oluşturmalı, çevre ve iklim krizi farkındalığını arttırarak tabiatımızı koruyacak tedbirler almalıyız. Her birimiz fert fert, hane hane mümkün olan her yerde daha sürdürülebilir bir hayat için atıklarımızı azaltmalı ve geri dönüşüm yapmalıyız.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Bu doğrultuda 3 tarafı denizlerle çevrili, sayısız doğal güzelliklere sahip cennet vatanımızda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde birçok alanda olduğu gibi çevrenin korunması ve iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin engellenmesi için çok önemli adımlar atıldı, atılmaya da devam etmektedir. Başta güneş enerjisi santralleri olmak üzere yenilenebilir enerjinin yaygınlaştırılması, bilinçli atık yönetimi ve ormanlarımızın çoğaltılması gibi birçok alanda mühim mesafeler kat edilmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın öncülüğünde, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık Hareketi” ile geri kazanım oranımız arttı. 2017’de yüzde 13 olan geri kazanım oranımız 2021 yılında yüzde 27,2’ye 2022 yılında ise yüzde 30,13’e yükseldi. Geri kazanım oranımızın 2023 yılında yüzde 35’e, 2035 yılında ise yüzde 60’a çıkarılması hedeflenmektedir. Toplanan atıklardan; 96 milyar TL ekonomik kazanç sağlandı. 703 milyon kilovat saat enerji, 711 milyon metreküp su, 108 milyon varil petrol tasarrufu sağlandı. 4,9 milyon ton sera gazı salınımı önlendi. 432 milyon ağaç kurtarıldı.

Güzel şehrimiz Karaman’da ise 2019’dan bu yana, 49 bin ton atık kağıt, 15 bin ton atık plastik, 238 ton atık cam, 478 ton atık metal, 12 ton atık pil, 11 ton bitkisel atık yağ, 21 ton atık motor yağı, 7 ton elektrikli ve elektronik atık olmak üzere toplamda 65 bin ton atık toplanmıştır. Dünya’da gelip geçici bir yolcu olduğumuzu unutmadan; gelecek nesillerimize güzel bir çevre miras bırakalım. Rabbimizin her şeyini bir ölçüye göre mükemmel bir düzende yarattığı tabiata asla ve asla zarar vermeyelim. Unutmayalım ki bizler yüzyıllar öncesinden günümüze bir mesaj olan 'YARIN KIYAMETİN KOPACAĞINI BİLSENİZ BİLE ELİNİZDEKİ FİDANI DİKİNİZ' hadis-i şerifini kendisine ilke edinmiş bir medeniyetin mensuplarıyız. Kadim medeniyetimizden aldığımız ilhamla “Dünya’nın ortak evimiz” olduğu bilinciyle çevreyi koruma hususunda daha da dikkatli olacağımıza yürekten inanıyorum… Bu duygularla bir kez daha Türkiye Çevre Haftası’nı kutlar, doğal güzelliklerimizin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılmasına vesile olmasını yürekten temenni ederim. Etkinliğin düzenlenmesinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz başta olmak üzere emeği ve katkısı olan tüm kurumlarımıza, kurum amirlerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Etkinliklere katılarak çevre bilinci oluşmasına katkı sağlayan her bir hemşehrimize şükranlarımızı iletiyorum." dedi.

Konuşmaların ardından çevre günü nedeniyle yapılan etkinlikler gezildi.

Törene, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Murat Yılmaz, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu, daire müdürleri, TEMA Vakfı gönüllüleri ve vatandaşlar katıldı.