banner464

Adana - Mersin El Ele

Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, Adana Kent Konseyi Başkanı Ahmet Özen’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.Beraberinde Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi İnci Gül, Yürütme Kurulu Üyeleri Eyüp Dinç ve Şahinde Yıldıran Kılınçkını...

Adana - Mersin El Ele

Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, Adana Kent Konseyi Başkanı Ahmet Özen’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.Beraberinde Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi İnci Gül, Yürütme Kurulu Üyeleri Eyüp Dinç ve Şahinde Yıldıran Kılınçkını...

16 Aralık 2014 Salı 12:20
79 Okunma
Adana - Mersin El Ele
Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, Adana Kent Konseyi Başkanı Ahmet Özen’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Beraberinde Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi İnci Gül, Yürütme Kurulu Üyeleri Eyüp Dinç ve Şahinde Yıldıran Kılınçkını ile Adana Kent Konseyi’ni ziyaret eden Lokmanoğlu, yeni dönemde Adana ve Mersin’in birlikte hareket etme vaktinin geldiğini vurguladı.

Lokmanoğlu, Adana ve Mersin’in birçok sorununun ortak olduğuna dikkat çekerek, iki kentin kent konseyinin birlikte hareket etmesiyle sorunların daha çabuk çözüme kavuşabileceğini söyledi.

Siyasetin yanı sıra Adanaspor veya Demirspor ile Mersin İdmanyurdu’nun yaptığı maç sonrasında yaşanan tatsız olayları anımsatan Lokmanoğlu, “Bizim artık birlikte olmaya ihtiyacımız var. Ülkenin çok önemli sorunları var. Bu sorunlara değinecek olursak; kentte yaşayanlara, yerel yönetime sorulmadan Ankara’dan bir mevzuatla bölgeyi ilgilendirecek önemli bir yatırım, yasaya dayanarak yapılabiliniyor. Mersin Kent Konseyi olarak, o mevzuata karşıyız. Örneğin; Mersin’e yapılmak istenen nükleer santral. Yer tespiti, yerel yönetime sorulmadan yapılıyor. ÇED aşamasına kadar yerel yönetimlere, kimseye sorulmuyor. Biz nükleer santralinde bunu yaşadık” dedi.

Mersin Kent Konseyi Başkanı Yasmina Lokmanoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Nükleer santral Adana’yı da etkiliyor, tarımsal gıdaların ihracatında şu kadar km yakınında nükleer vardır diye kaşelenecek. Kent Konseyi olarak mahkemeye gidemiyoruz. Mahkemeye kişi olarak başvurulabiliniyor. İşte burada Adana’ya da, Mersin’e de büyük görevler düşüyor. Geçtiğimiz günlerde balıkçı barınağı ile de bir sorun yaşadık. Bu sorun da birkaç duyarlı kişinin tesadüfen görmesiyle ortaya çıktı. Mezitli sahilinde bir balıkçı kooperatifi yeri beğeniyor ve işini Ankara’da bir şekilde çözüyor. Mersin yerel yöneticilerine, Büyükşehir Belediyesi’ne hiçbir şey sorulmuyor. Bunun üzerine bütün odalar, belediyeler ‘hayır burası olmaz’ diyor. Fakat yine de küçük marina yapmak istiyorlar. Yapmak istedikleri yerde soğuk hava deposu bulunuyor. Arka tarafında evler var. Sonra da bize, ‘sizin kadar bağıran bir şehir yok’ diyorlar. Halbuki biz ileride karşılaşılacak sorunları dile getiriyoruz.”

"BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ"

Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan ve Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya’nın da hazır bulunduğu ziyarette, Başkan Ahmet Özen de, Mersin Kent Konseyi ile birlikte çalışabileceklerini kaydederek, “Biz sizin yanındayız, Adana ve Mersin beraber çalışmadığı müddetçe bir yere gelemez” dedi.

Ahmet Özen, 5 Ocak Fatih Terim Stadı’nın yerine AVM yapılmaması için büyük bir mücadele verdiklerini belirterek, “5 Ocak Fatih Terim Stadı ile ilgili Kent Konseyi harekete geçmemiş olsaydı, büyük bir kaos yaşanacaktı. Biz, 5 Ocak Fatih Terim Stadı için mahkemeye başvurduk, oradan yürütmenin durdurulması kararı geldi. Kent konseyi bünyesinde mükellef kişi olmadığından kişi olarak başvurduk. Sonra meclisten oy birliğiyle bir karar aldık. Sanayi Odası Başkanımızı rahatsız etmiştik, Gençlik ve Spor Bakanı geldiğinde stadın aynı şekilde duracağını ve gençlik merkezi yapılması için çalışmalarının olduğunu söyledi. Böylelikle 5 Ocak Fatih Terim Stadı AVM olmaktan kurtulmuş oldu” diye konuştu.

Önümüzdeki Ocak ayı içerisinde Adana Milletvekillerini ziyaret edeceklerini dile getiren Ahmet Özen, “Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Adalet Kalkınma Partisi ile Bağımsız Partili milletvekillerini ziyaret edeceğiz. Milletvekillerimizi, yapacağımız çalıştaya davet edeceğiz. Adana’nın sorunlarını masaya yatıracağız. Herkesin eteğindeki taşları dökmesini istiyoruz. Mersin Kent Konseyi olarak siz de kendi vekillerinizi bir araya getirip, öncelikle kendi çalıştaylarımızı gerçekleştirdikten sonra Adana ve Mersin olarak tekrar bir araya gelebiliriz” şeklinde konuştu.

Ahmet Özen, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in Adanalı olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Gerçekten donanımlı bir bakanımız var. Yürütme Kurulumuzda AK Parti’li var, CHP’li var, MHP’li var, Sanayi Odası var, Ticaret Odası var, Ve onun üzerine Mimarlar odası var, Mühendisler Odaları var. Sadece Baro yok seçim arifesindeydi, alamadık. Adana Kent Konseyi, partiler üstü bir yer. Biz siyaseti kapının dışında bıraktık. Adana’da 2000 yılından beri Kent konseyi var. Engelli meclisimiz, kadın meclisimiz, gençlik meclisimiz, çocuk meclisimiz var. Tüm çabalarımız, Adana’da her şeyin daha iyi olması için.”

Yorumlar