banner464

Adana’ya Jurong Adası Modeli

Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD) Adana Ekonomisi Rekabetçiliğinin Analizi toplantısında dile getirilen, gelecekte enerjinin merkezi olacak Adana için gösterilen ‘Jurong Adası Modeli’, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin...

Adana’ya Jurong Adası Modeli

Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD) Adana Ekonomisi Rekabetçiliğinin Analizi toplantısında dile getirilen, gelecekte enerjinin merkezi olacak Adana için gösterilen ‘Jurong Adası Modeli’, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin...

30 Aralık 2014 Salı 12:11
89 Okunma
Adana’ya Jurong Adası Modeli
Çukurova Genç İşadamları Derneği’nin (Çukurova GİAD) Adana Ekonomisi Rekabetçiliğinin Analizi toplantısında dile getirilen, gelecekte enerjinin merkezi olacak Adana için gösterilen ‘Jurong Adası Modeli’, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de gündeminde.

Adana’da ilk defa Çukurova GİAD’ın yaptırdığı çalışmada, ‘Adana Ekonomisi Rekabetçiliğinin Analizi’ raporlaştırıldı. Araştırmanın lansmanı 15 Aralık’ta İstabul’da ulusal gazete, televizyon ve ajansların ekonomi müdürleri, ekonomi yazarlarına yönelik gerçekleşti. Karar vericiler ve yatırımcılar için öneriler sunan rapor, 24 Aralık’ta ise Adana’da kentin ekonomide söz sahibi olan isimleri ve gazetecilerin buluştuğu toplantıda masaya yatırıldı.

Çalışmayı gerçekleştiren Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin ile İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Melih Bulu, her iki toplantıda da Adana’nın Ceyhan ilçesindeki Enerji İhtisas Bölgesi çalışmalarını hatırlatıp, Adana’nın gelecekte enerjide söz sahibi olabilecek kapasiteye sahip olduklarına, bunun yanında tarıma da önem verilmesi gerektiğine dikkat çektiler. Adana’nın enerjide söz sahibi olmasını anlatırken, Singapur’daki Jurong Adası örneğini veren Alkin ve Bulu, şunları söylediler:

ENERJİ ÜSSÜ ADANA

“Adana, petrokimya kavşak noktalarından biri olacak potansiyele sahip. Singapur’un kendi çabalarıyla oluşturduğu petrokimya adası var. Jurong Adası. Belki Adana’nın 5’te biri, 4’te biri büyüklüğündeki bir ada Singapur’a yılda 67 milyar dolar ihracat kazandırıyor. Katmadeğer daha fazla. Ceyhan’ın dolayısıyla Adana’nın böyle bir yer olmaya doğru gidişatı var. Bu değerlendirilmeli, hızlandırılmalı. Adana’nın sahip olduğu enerji kavşak noktası olduğu her an hatırlanıp, çalışmalar yapılmalı.”

BAKAN’DAN AYNI ÖRNEK

Adana’daki toplantıdan 2 gün sonra, 26 Aralık’ta yapılan Adana Ekonomi Zirvesi’nde de Jurong Adası modeli bizzat Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından örnek gösterildi. Zirvede konuşan Bakan Zeybekci, “Singapur’daki Jurong Adası’na benzer bir yer yapalım denildiğinde akla gelecek ilk yer içine Adana girer. Burası, dünyanın enerji kaynaklarının geldiği, buluştuğu, enerji kavşağı konumundaki bir bölge. Dolayısıyla burada bir petrokimya endüstrisi kurulmalı. Petrolün girip en nihai, aklınıza gelen en duygulu petrokimya ürünü, onun üretildiği bir silsile burada yaratılmalı” dedi.

"DOĞRU YOLDAYIZ"

Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, “Adana Ekonomisi Rekabetçiliğinin Analizi de, yatırımcılara da yol göstermesi açısından önemsediğimiz bir çalışmaydı. Bu çalışmada verilen Jurong Adası örneği özellikle Adana için önemli. Hem katma değer sağlanacak, hem ihracatı artıracak bir yapı, enerji kavşağındaki Adana’da petrokimya tesisleri kurulmasıyla yapılacaktır. 2012’de Nouriel Roubini, 2013’te Gerhard Schröder, 2014’te David Miller ve Ken Livingstone’nun katılımlarıyla yapılan, 19 Ocak 2015’te de ABD eski Başkanı Bill Clinton’un Ekonomi Başdanışmanı Nobel Ödüllü Ünlü Ekonomist Joseph Stiglitz’in katılımıyla 4’üncüsü yapılacak olan Çukurova Zirvesi toplantılarımız da bu amaca yönelik gerçekleştirdiğimiz toplantılardır. Adana’nın adını uluslararası düzeyde duyurulmasını sağlayan bu toplantılarımıza geçmişte katılan konuklarımızın da dikkat çektiği konulardan biri enerji ve petrokimya olmuştur. Bizim toplantımızdan 2 gün sonra sayın bakanımızın da aynı konuyu dile getiriyor olması, Adana’nın gelecekteki önemini, Çukurova GİAD’ın kente katkı yönündeki çalışmalarının doğru olduğunu gösteriyor. Doğduğumuz, doyduğumuz, çocuklarımızın da gelecekte yaşayacakları kentimize katkı koymayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Yorumlar