banner629

Büyükşehir Sağlık Daire’den Meme Kanseri Konferansı

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Sağlık Şube Müdürlüğü, meme kanserine dikkat çekmek ve toplumu bilgilendirmek için Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda konferans düzenledi. Adana Numune Eğitim...

banner491
Büyükşehir Sağlık Daire’den Meme Kanseri Konferansı
banner567
Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Sağlık Şube Müdürlüğü, meme kanserine dikkat çekmek ve toplumu bilgilendirmek için Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro salonunda konferans düzenledi. Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Uzmanı Doç. Dr. Berna Bozkurt Duman’ın verdiği konferansa Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de katılımıyla destek sağladı.

Konferansa, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayla Gül Emrahoğlu ve ekibi, hemşireler, ebeler, sağlık okulu öğrencileri ve çok sayıda kadın katıldı.Konferans öncesi tiyatro salonunun girişinde katılımcıların yakalarına günün önemini belirtmek amacı ile pembe kurdele takıldı. Doç. Dr. Berna Bozkurt Duman, slayt gösterileriyle desteklediği sunumuna istatiksel veriler aktararak başladı.

HASTALIĞIN NEDENLERİ BİRDEN FAZLA

Türkiye’de sekiz kadından birinin meme kanseri olduğunu, daha önceleri 50 yaş ve üzeri olan meme kanseri riskinde yaş ortalamasının, günümüzde 30 yaş ve daha da aşağılara indiğini ifade eden Doç. Dr. Berna Bozkurt Duman, meme kanserinin son yıllarda ciddi şekilde artış göstermesinin sebeplerinden bahsetti. Doç. Duman, “Hanımların yaşam tarzı bozuldu. Hareketsiz yaşam nedeniyle ve buna bağlı olarak istenmeyen kilolar meydana geliyor. Söz konusu yaşam tarzı hastalığı davet eden nedenlerin sadece bir kısmı. Bunun yanına tütün, alkol kullanımı, genetik faktörler ve olumsuz çevre şartları da eklendiğinde kanseri tetikleyen sebepler bir araya gelmiş oluyor.Biz hanımlar kendimizi ne kadar tanıdığımızı ve vücudumuzla ne kadar barışık olduğumuzu sorgulamalıyız” dedi.

Doç. Duman, konferans boyunca meme kanserinin nedenleri, belirtileri, tarama, korunma, erken tanı, elle muayene, mamografi çektirmenin önemi, meme kanserine yakalanma oranı, meme kanseri ölüm oranları, meme kanserinden korunma yöntemleri hakkında detaylı bilgi aktardı. Doç. Numan, konferansın son bölümünde katılımcıların sorularını yanıtladı.

HASTALIKLARLA MÜCADELEYE DEVAM

Adana Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Op. Dr. Fatih Karayandı Meme kanseri dahil olmak üzere bir çok hastalıkla mücadele konusunda, Sağlık Daire Başkanlığı olarak Adana ve ilçelerinde genel sağlık taramaları yaptıklarını anlattı. Karayandı, mamografi çektirmeyle ilgili de projelerinin olduğunu, bu projeyi en kısa zamanda hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Konferansın sonunda katılımcı hanımlara Sağlık Daire Başkanlığı ve Sağlık Şube tarafından pembe kurdele figürlü porselen kupa hediye edildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner644

banner612

banner590