banner464

Kavi: "sorunlar Adanalılık Bilinciyle Çözülebilmeli"

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu tarafından 2015 yılında yapılacak Adana 3. Kent Sorunları Sempozyumu hazırlıkları sürüyor. Sempozyum yürütme kurulu üyeleri Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ı ziyaret ederek destek istedi.Adana...

Kavi: "sorunlar Adanalılık Bilinciyle Çözülebilmeli"

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu tarafından 2015 yılında yapılacak Adana 3. Kent Sorunları Sempozyumu hazırlıkları sürüyor. Sempozyum yürütme kurulu üyeleri Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ı ziyaret ederek destek istedi.Adana...

31 Ekim 2014 Cuma 10:29
97 Okunma
Kavi:
TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu tarafından 2015 yılında yapılacak Adana 3. Kent Sorunları Sempozyumu hazırlıkları sürüyor. Sempozyum yürütme kurulu üyeleri Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ı ziyaret ederek destek istedi.

Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hasan Emir Kavi Kurul üyeleri ile Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç’ı ziyaretinde, sempozyum öncesinde “Adana Kent Forumları” ve "Adana Gerçeği" konulu ödüllü fotoğraf yarışması da düzenleneceğini belirterek, ”Adana’ya taraf olan tüm yetkili, ilgili, duyarlı kişi ve kurumları Adana Kent Sorunları Sempozyumuna destek vermeye, Adana’nın geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

Kavi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin yaşam alanlarınaa ve kamuya yönelik yağma politikalarına karşı insandan, toplumdan, doğadan, bilimden, demokrasiden yana "Yaşanabilir Bir Adana Nasıl Mümkündür" ana temalı Adana Kent Sorunları Sempozyumu’nun üçüncüsünü düzenlediğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Kentlerimiz, eşitsizliğin giderek daha da belirginleştiği ve evlerimizin, meydanlarımızın, derelerimizin, ormanlarımızın birer yaşam alanı olmaktan çıkarılarak piyasadaki değerine göre anlamlandırıldığı bir süreci yaşamaktadır.

Adana özellikle yeşil alanların giderek azaldığı, buna rağmen 5 Ocak Stadının yerine AVM yapılmak istenmesi ve nehir kenarındaki alanların tahribinin planlandığı, Kentsel Dönüşüm Master Planı, Çukurova Sanayi Master Planı ve Ulaşım Master Planının henüz yapılmadığı, imar planlarında sorunların yaşandığı, sağlıksız ve ruhsatsız yapılaşmanın arttığı, mevcut alt yapının yetersiz kaldığı, kentsel dönüşüm süreci ile birlikte bu sıkıntıların daha da artacağı, ucu devam etmeyen bulvarların bulunduğu, kamu binalarının yetersiz kaldığı, pek çoğunun kent merkezinde toplandığı, Suriye’de başlayan ve halen devam etmekte olan iç savaş sebebi ile Adana’ya sığınmak zorunda kalan Suriyelilerin temel yaşam ihtiyaçlarının bile giderilmediği, çatışma riskinin giderek arttığı, şehrin ve bölgenin cazibesini kaybettiği, işsizliğin arttığı, nüfus büyüklüğünde altıncı, eğitimde ellinci sıralara gerilendiği pek çok acil ve ciddi sorunla karşı karşıyadır."

Kent Sorunları Sempozyumu’nun esas amacının Adana’nın sorunlarını Adanalılık-kentlilik bilinciyle çözebilmek olduğunu belirten Kavi, bu anlayışın bir parçası olarak hazırlık sürecinde “Adana Kent Forumları” ve"Adana Gerçeği" konulu ödüllü fotoğraf yarışması da düzenleneceğini kaydetti,

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç da kentin sorunlarının işbirliği ile çözülebileceğini, bu konuda oda olarak her türlü desteğe ve katkıya hazır olduklarını söyledi.

Yorumlar