banner464

Sütçü, Öğrencilere Deneyimlerini Anlattı

Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Kampus Sanayi’ panelinde konuşan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ve Abdioğulları Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, öğrencilere deneyimlerini anlattı....

Sütçü, Öğrencilere Deneyimlerini Anlattı

Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Kampus Sanayi’ panelinde konuşan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ve Abdioğulları Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, öğrencilere deneyimlerini anlattı....

20 Aralık 2014 Cumartesi 10:20
60 Okunma
Sütçü, Öğrencilere Deneyimlerini Anlattı
Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Kampus Sanayi’ panelinde konuşan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ve Abdioğulları Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, öğrencilere deneyimlerini anlattı. Bir iş başarmanın yolunun önce hayal etmekten geçtiğini söyleyen Bekir Sütçü, öğrencilere ‘Hayallerinizden asla vazgeçmeyin’ diye seslendi.

ÖĞRENCİLERE GENİŞ KAPSAMLI BİLGİLER AKTARILDI

Genç MÜSİAD, Ç.Ü. İİBF Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Danışman moderatörlüğünde, üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlara yönelik panel düzenledi. Çukurova Üniversitesi Akif Kansu Toplantı salonunda gerçekleştirilen panelde öğrencilere iş hayatında yaşanabilecek sorunlar ve bu sorunların çözüm süreçleri ile ilgili bilgiler aktarıldı. Toplantıya konuşmacı olarak AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Abdioğulları Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü ve katılan Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı Sunar Grup CEO’su Hüseyin Nuri Çomu firmalarının tanıtımını yaparak öğrencilerin sorularını yanıtladı.

ÖĞRENMEYE VE GELİŞİME AÇIK OLMALISINIZ

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği panelde, “Hayatta önemli olan, bir insanın eksikliğini bilmesi ve o eksikliği gidermesi için çaba sarf etmesidir” diyen Bekir Sütçü, öğrencilere bu günlere nasıl geldiğini anlatarak insanın kendisini geliştirmesi gerektiğinin önemine değindi.

Sütçü, “Yönetim Kurulu Başkanı olmama rağmen yeterli düzeyde yabancı dil bilmiyorum. Yurt dışına çıktığımda, özellikle iş yaparken bunun zorluklarını yaşıyorum. Duyguların tercümesi yoktur. Ticaret yaparken anlaşmak istediğiniz birine duygularınızı ifade edebilmelisiniz. Bunun için de en az 1 yabancı dil biliyor olmalısınız. Benim halen hedeflerim arasında yabancı dilimi geliştirmek var. Başarılı olmak için öğrenmeye ve gelişime açık olmalısınız” diye konuştu.

HAYAT ÜNİVERSİTEDEN SONRA BAŞLIYOR

Üniversite sınavlarının en büyük hedef olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizen Bekir Sütçü, hayatın asıl üniversite bittikten sonra başladığını ve öğrencilerin kendilerini bu süreçte hayata çok iyi hazırlamaları gerektiğini vurguladı. Sütçü, “Bizim firmamızda çeşitli üniversitelerden mezun birçok arkadaşımız var. Onların sayesinde bir yerlere geldik. Fakat bazı arkadaşlarımız da hiçbir şey öğrenmeden bize geliyor. 3 ay sonrada sıkılıp işi bırakıyor. Onun için staj imkanlarını iyi değerlendirin. Üniversitede okurken yaz tatillerinde mutlaka bir yerde çalışın” dedi.

HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR

Öğrencilere, mutlaka hayatta örnek aldığınız birileri olsun diyen Bekir Sütçü, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben fırsat buldukça okurum. En büyük hobim de başarılı olmuş iş adamlarının hayat hikayelerini okumak. Çok klasik olacak ama hiçbir şey tesadüf değildir. Kimse kimseyi tutup da bir şirketin başına getirmiyor. Kendinize olan inancınız çok önemli..”

KENDİNİZİ SÜREKLİ GELİŞTİRİN

“Ben, bugün bundan 30 yıl önce kurduğum hayali yaşıyorum” diyen Bekir Sütçü, “Adana’da Sabancı kuruluşuna bağlı bir firma vardı. Kamyonetimle oradan mal alırken, “Acaba bir gün böyle bir yere sahip olabilir miyim?” diye hep hayal kurardım. Ben hayallerimden asla vazgeçmedim ve hep bu doğrultuda hareket ettim. O zamanla bu zaman arasında tabi ki çok fark var. Fakat teknoloji artık ilerledi ve üniversiteler var. Kendinizi sürekli geliştirin ve hayallerinizden asla vazgeçmeyin” şeklinde konuştu.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen panelde öğrencilerin sorularının yanıtlanmasının ardından sona erdi. Panele katılan öğrenciler, staj için başvuru yapabilme şansı da buldu.

Yorumlar