banner464

Ticari Araç Sürücülerine Bilgilendirme Toplantısı

Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi, yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerini bilgilendirdi.Adana’da şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs şoförlerine genel trafik kuralları, kazaların önlenmesi...

Ticari Araç Sürücülerine Bilgilendirme Toplantısı

Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi, yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerini bilgilendirdi.Adana’da şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs şoförlerine genel trafik kuralları, kazaların önlenmesi...

03 Kasım 2014 Pazartesi 10:00
31 Okunma
Ticari Araç Sürücülerine Bilgilendirme Toplantısı
Adana Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi, yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerini bilgilendirdi.

Adana’da şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs şoförlerine genel trafik kuralları, kazaların önlenmesi ve trafik güvenliği konularında düzenlenen bilgilendirme toplantısına ticari araç sürücüleri katıldı.

Trafik Denetleme Şube Müdürü Ahmet Akpınar, şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan araç şoförlerinin karıştığı trafik kazalarında; ölüm ve yaralanmaların çok fazla olduğuna dikkat çekerek, “Şoförlerimiz özellikle çalışma saatlerine uymalı, yorgun, uykusuz ve alkollü olarak araç kullanmamalıdır” dedi.

Akpınar, eğitim toplantısında şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan araç şoförlerine aşağıdaki uyarılarda bulundu:

“Esneme, dikkat toplama güçlüğü, gözlerde yorgunluk, ağrı, huzursuzluk, uykulu olma, tepki vermede yavaşlama olarak ortaya çıkan yorgunluk belirtilerini hisseden şoför araç kullanmamalıdır. Şoförler, 24 saat içerisinde toplam 9 saat, devamlı olarak ise 4.5 saat araç kullanmalı, en az 45 dakika araç dışında dinlenmelidir. Uzun süreli yolculuklarda mutlaka araçta yedek şoför bulundurulmalı, takograf cihazları kontrol edilerek çalışır vaziyette bulundurulmaları sağlanmalıdır.”

Aşırı hızda araç kullanmanın trafik kazalarının en birinci nedenleri arasında yer aldığını, bu nedenle belirtilen hız limitlerine mutlaka uyulması gerektiğini söyleyen Akpınar, “Araçlarda kullanılan yakıtlar standartlara uygun ve denetimden geçirilmiş ve temiz yakıt olmalıdır. Özellikle kontrol dışı satılan yakıtlardan uzak durulmalı ve 10 numaralı yağ yakıt olarak kullanılmamalıdır. Bu tür yakıtların kullanılmasından kaynaklanan arızalar ve araçta meydana gelen yangınlar yolcularımızın hayatını tehlikeye düşürmekte ve araçların kullanılamaz hale gelmesine neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

Yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan araçların her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmalarının zorunlu olduğunu dile getiren Akpınar, “Bu konuda eksiklikleri bulunanlar var ise trafik güvenliği açısından eksiklerini bir an önce tamamlamalılar. Ayrıca; lastiklerin diş derinliği 1.6 mm’nin altında olan araçların trafiğe çıkmalarına kesinlikle izin verilmeyecektir. Görevli personelimizce otogar çıkışlarında denetimlerimiz eksiksiz olarak devam edecektir. Araçların ışık donanımları ve lastikleri her seferden önce ve mola tesislerinde kontrol edilmelidir” dedi.

Yolcu güvenliğinin her şeyden önemli olduğunu belirten Trafik Denetleme Şube Müdürü Ahmet Akpınar, araçlarında yolcu bulunan ve misafirleri olan vatandaşlarımıza karşı nazik ve anlayışlı olmaları gerektiğini, araçlarına binen her vatandaşımızın can güvenliğinden sorumlu oldukları bilinci ile hareket etmeleri gerektiğini ifade etti.

Yorumlar