banner464

Tunalı: "vergi Borcu Bulunanlar Son Günü Beklememeli"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan, Başkan Yardımcısı Osman Bağış, Yönetim Kurulu Üyeleri Sabahattin Yumuşak, Hamit...

Tunalı: "vergi Borcu Bulunanlar Son Günü Beklememeli"

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan, Başkan Yardımcısı Osman Bağış, Yönetim Kurulu Üyeleri Sabahattin Yumuşak, Hamit...

18 Aralık 2014 Perşembe 11:07
60 Okunma
Tunalı:
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Adana Ticaret Borsası Meclis Başkanı Şahin Bilgiç, Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan, Başkan Yardımcısı Osman Bağış, Yönetim Kurulu Üyeleri Sabahattin Yumuşak, Hamit Tezcan ve Genel Sekreter Mustafa Hızlı Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı’ya iadeyi ziyarette bulundu.

Borsa yönetici ve üyelerinin vergi ödemekte her zaman istekli olduklarını belirten Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan, “Adana’da göreve yeni başlamanıza rağmen bizleri ziyaret ederek iyi bir bağ oluşturdunuz. Pozitif enerjinizi şehrimize yaydığınız sürece Adanamıza ve bölgemize hayırlı olacağını düşünüyoruz. Bir şehirde kopuk iletişimi hiçbir zaman sevmedik . Bu yüzden borsa olarak Sanayi Odası, Ticaret Odası, Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) ve belediyelerle işbirliği içerisindeyiz. Hizmetini anlayışla sürdüren sizin gibi kurumlarla da bağımız her zaman güçlü olmuştur. Üyelerimiz vergisini hep zamanında öder. Bizler vergisini ödemeyi seven insanlarız. Zaman zaman vergi barışı uygulamalarında vergisinin zamanında ödemeyenlere kolaylıklar sağlanır. Bu durum vergisini zamanında ödeyenin adeta cezalandırıldığı hissini doğuruyor. Vergisini zamanında ödeyenlere ödül verilmeli veya indirim uygulanmalı sözümü yinelemek istiyorum. Mesela SGK, SSK primini zamanında ödeyene yüzde 5 indirim yapıyor. Gelir ve kurumlar vergisinde de bu uygulama olsa hem vergisini zamanında ödeyen kendini cezalandırılmış hissetmeyecek hemde ödenen vergi artacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Adana Ticaret Borsası’nın Adana ve bölgesinde yetişen pamuk, buğday, mısır, ayçiçeği, soya fasulyesi gibi değerli ürünlerin ticaretinin kalbinin attığı yer olduğunu belirten Çalışkan, borsanın yalnız tarım ürünlerinin gerçek değerinde satılması çalışmalarıyla yetinmeyip, tarımın verimini ve çiftçinin gelirini yükseltmek için çeşitli projeler yürüttüğünü de söyleyerek birlikte yürütülecek her türlü projede yer alabileceklerini söyledi.

“VERGİDE KOLAYLIK SAĞLAYAN KANUNDAN YARARLANMA 31 ARALIK’TA SONA ERİYOR”

Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı, “Adana’nın önemli sivil toplum kuruluşlarından olan Ticaret Borsamızın başkanlarını ve yönetim kurulu üyelerini ağırlamaktan çok memnun olduk. Hoş geldiniz, şeref verdiniz. Biz borsa ve diğer odalara her zaman önem veriyoruz” dedi. Vergi borcu bulunan mükelleflerin yapılandırma fırsatında son günü beklememeleri konusunda da mesaj veren Tunalı, “Yİ-ÜFE oranında hesaplanacak faizle yeniden yapılandırarak taksitler halinde ödeme kolaylığı sağlayan 6552 sayılı Kanundan yararlanma süresi 31 Aralık 2014 tarihinde sona ermektedir. Tüm amacımız kanundan haberdar olmayan vatandaşımızın kalmaması ve kanunun avantajlarından azami ölçüde faydalanmalarıdır. Her alanda etkin ve verimli çalışmayı prensip edindik. Mükelleflerimize olduğu kadar tüm vatandaşlarımıza da kapımız sonuna kadar açıktır” dedi.

Yorumlar