Edebiyat öğretmeni tiyatro yazarı Hasan Büyükköse'nin yazdığı, sanat yönetmenliğini tiyatro sanatçısı Gökçen Tongut Aksoy'un yaptığı "Yolda Onlar Vardı " oyunu Lütfi Elvan Kongre Merkezi'nde 3 Kasım'da izleyiciyle buluşacak.
ADD Karaman Şubesi Başkanı Ülkan Şanlıtürk 3 Kasım Cuma günü saat 20.00'de izleyiciyle buluşacak eserin provalarında yaptığı açıklamada "Cumhuriyetin 100. Yılında çok heyecanlıyız. İlk kez bir Türk kadını Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle sahneye cumhuriyet döneminde çıktı. Cumhuriyet bizim en büyük ilkemiz. Bizler de ADD Karaman Şubesi olarak ilk tiyatro oyunumuzda Karamanlı kadın amatör oyuncularımızla 3 Kasım'da sahnede olacağız. İlelebet Atamızın ve cumhuriyetin izinde olmaya devam edeceğiz." Dedi.
"Yolda Onlar Vardı" eseri Kuva-i Milliye dönemindeki kadınların Kurtuluş Savaşı'nda verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Şanlıtürk açıklamasında "İzleyince göreceksiniz; kadın amatör oyuncularımızın sahnede gösterdikleri performans her türlü takdirin üzerindedir. Biz provalarda çok duygu dolu anlar yaşadık. 4 ay süren çalışmalarımız sonucu tiyatro yazarımız, sanat yönetmenimiz ve oyuncularımızla birlikte Cumhuriyetimizin 100. Yılına armağan edeceğimiz bu eseri izlemeye, heyecanımıza ortak olamaya tüm tiyatro severleri davet ediyoruz." dedi.